Všetky stavovské organizácie, vrátane odborov vytiahli do boja za slušné zdravotníctvo. Zhromaždenie iniciovala Slovenská lekárska komora a k protestu sa nepripája len Asociácia súkromných lekárov.
Ako uviedol prezident Regionálnej lekárskej komory Mikuláš Buzgó, z Prešovského kraja sa vydá na cestu päť autobusov, ale nevylúčil, že sa k nim pridajú aj jednotlivci. "Naše výhrady voči systému sú najmä o tom, že sa zdravotníctvo neodpolitizovalo, neodpojilo sa od štátneho rozpočtu, tok financií je stále podvyživený a reforma nesplnila to, čo sme od nej očakávali. Len sa zvýšila naša administratívna záťaž, lekári nemajú uhradených najmenej 20 percent zo svojich výkonov, klesajú im mzdy a náklady pacientov na starostlivosť stúpajú," pripomenul dôvody Mikuláš Buzgó a dodal, že v súčasnom systéme nie je zdravie ľudí prioritou spoločnosti.
Stredný zdravotnícky personál má za sebou už niekoľko protestných zhromaždení, ale zatiaľ bez odozvy kompetentných. Preto sa pridávajú aj k tomuto masovému protestu. Upozorňujú, že systém od nich vyžaduje doplnenie vyššieho vzdelania, ktoré nie je zadarmo a za toto úsilie ich potom odmeňuje znižovaním miezd.
"Žiadame vyššie mzdy. Za posledné roky naše platy klesli o polovicu a trend pokračuje. Minulý rok mala zdravotná sestra priemernú mzdu 8 255 korún, pôrodná asistentka 8 236 a pritom pracujú v trojzmennej prevádzke s veľkou zodpovednosťou. Žiadame, aby sa naše mzdy upravili na 1,5 násobok priemerného platu pracovníka v hospodárstve," pomenovala požiadavky viceprezidentka Regionálnej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Dagmar Chanátová.
Ich požiadavky sú reakciou na snahy privatizovať zdravotnícke zariadenia. Keď budú v súkromných rukách nikto nebude sestrám garantovať mzdy, preto bojujú za uplatnenie právnej normy upravujúcej odmeňovanie podľa stupňa odbornosti a náročnosti oddelení.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš