etape sa postaví 24 bytov, vrátane technickej infraštruktúry a inžinierskych sietí. Celkové náklady na výstavbu v tejto etape budú vo výške 22 miliónov, z toho 12,9 miliónov sú náklady na samotné byty a z nich musí 20 percent prostriedkov preinvestovať mesto z vlastných prostriedkov. Znamená to, že budúci nájomníci by mali vlastnou prácou vytvoriť hodnotu 2,6 miliónov. Prví by mali ísť bývať vo februári budúceho roka. "Je to pre Sabinov historický moment. Nebolo ten proces ľahké naštartovať. Napriek mnohým ťažkostiam, prekážkam a invektívam sme nabrali odvahu," zdôraznil primátor mesta Peter Molčan.
Radní sa ich už niekoľko rokov snažia vysťahovať z centra mesta. Súčasné vedenie predložilo mestským poslancom Program sociálnej integrácie Rómov a sociálne neprispôsobivých občanov, ktorý bol jednomyseľne schválený. V rámci tohto programu bola v decembri minulého roka určená lokalita na bytovú výstavbu pre neplatičov a neprispôsobivých občanov. Po verejnej diskusii a na základe rôznych petícií bolo určené územie pri potoku Telek. Vlastníkom pozemku je mesto. Pri tomto výbere sa zohľadňovali aj požiadavky majoritného obyvateľstva. Ochranné pásmo navrhovaného cestného obchvatu bude tvoriť prirodzenú bariéru medzi novovytvorenou osadou a mestom. V lokalite mesto počíta aj s výstavbou občianskej vybavenosti.
Hoci sa vedenie mesta snažilo prípravné práce potrebné na začatie výstavby urýchliť, zabrzdil ich technický problém na ministerstve výstavby. "Zmluvu s nami ministerstvo podpísalo až v auguste tohto roka. Dovtedy sme s výstavbou nemohli začať," povedal primátor. Tento fakt ohrozuje dodržanie časového harmonogramu, čo je podmienkou dotácie od štátu. Jeho nedodržanie ohrozuje aj pracovná morálka budúcich nájomníkov. Keďže ide o výstavbu 24 bytov, denne by malo pracovať také isté množstvo ľudí. "Toto sa nám nedarí. Priemerne pracuje 15 Rómov. Denne tak dochádza ku sklzu. Problém je aj v kvalite vykonaných prác, pretože títo ľudia sú bez kvalifikácie a bez skúseností so stavebnými prácami. Doteraz vyprodukovali práce za 300-tisíc korún. Bude veľmi ťažké dosiahnuť to, aby vyprodukovali práce za 2,6 miliónov korún," informoval primátor. Podľa neho je pre mesto prioritou, aby budúci nájomníci, zväčša nezamestnaní, túto sumu odpracovali. Pretože sa to nedarí, hľadá vedenie mesta aj iné možnosti. V krajnom prípade mesto za práce zaplatí zhotoviteľovi diela z vlastných prostriedkov. Dohodlo sa aj s Ústavom na výkon väzby a denne na stavbe vypomáha osem väzňov.
Počas našej prítomnosti pracovalo na stavenisku 19 budúcich nájomníkov. Jeden z nich, Alexej Čech si myslí, že novopostavené byty budú príliš malé. "Ak sa do jedného bytu nasťahujú tri rodiny ako môžu v takom úzkom byte bývať," rozhorčoval sa A. Čech. "Moji dvaja zaťovia a dcéry idú bývať do jedného bytu s ôsmymi deťmi. Byt bude mať iba 4 krát 4 metrov. Doteraz bývali u mňa. Ja idem bývať do ďalšieho bytu so svojimi štyrmi nezaopatrenými deťmi," povedal Štefan Kaleja. Primátor však uviedol, že mesto mohlo jednať iba s tými, s ktorým mali aj doteraz uzatvorený nájomný vzťah. Rómovia sú znepokojení aj tým, že byty sú ďaleko od mesta. V zimných mesiacoch sú v týchto miestach silné závoje, navyše deti budú mať ďaleko do škôl. "Mohlo sa stavať iba tam, kde malo mesto pozemky. Bude tam vybudovaná riadna mestská komunikácia, ktorá sa bude udržiavať," uviedol P. Molčan.
V rámci revitalizácie námestia chce mesto uvoľnené domy v historickom centre ponúknuť podnikateľom. "Je o ne veľký záujem," dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš