architektonickej dielne Kodoň - Kraus a predstavuje rekonštrukciu unikátneho galerijného priestoru, záchranu industriálneho objektu a jeho premenu na centrum kultúry celého regiónu.
"Z projektu ministerstva kultúry Obnovme svoj dom a od sponzorov sa nám podarilo získať dva milióny na dokončenie samotného projektu. Z týchto financií ešte chceme zatepliť strechu, vymeniť niektoré okná a zrekonštruovať zatekajúcu terasu," uviedla riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Aj ona sa potešila faktu, že projekt obnovy má už definitívnu podobu aj s vizualizáciou. Snahy o dôkladnú rekonštrukciu sú tak bližšie k realite.
Objekt bývalej parnej elektrárne začal v Poprade pracovať v roku 1912, ako elektráreň slúžil do roku 1956, neskôr sa v ňom vystriedalo viacero menších prevádzok. V roku 1993 ho mesto Poprad ako majiteľ nehnuteľnosti dalo Tatranskej galérii do bezplatného užívania. "Neskôr sme ho dali galérii do bezplatného nájmu na 99 rokov, objekt je stále vo vlastníctve mesta. Aj my máme záujem participovať a pomôcť, aby sa galérii podaril naplniť sen o rekonštrukcii," povedal viceprimátor mesta Milan Lučivjanský. Hoci objekt Elektrárne Tatranská galéria sústavne drobnými investíciami zveľaďovala a opravovala, na dôslednú rekonštrukciu peniaze stále nestačili. Napriek tomu dokázala aj v provizórnych podmienkach vytvoriť unikátny výstavný priestor a naplniť ho aktívnym kultúrnym životom. "Od roku 1993 sme v Elektrárni pripravili 53 výtvarných projektov, z toho 32 medzinárodných. Vystavovalo tu viac ako sto umelcov z osemnástich krajín a inštalácie videlo cez 54 tisíc návštevníkov," poznamenala riaditeľka Tatranskej galérie. Ako dodala, objekt Elektrárne nemá zatiaľ vykurovanie, takže funkčný je len sezónne, teda od mája do konca októbra.
Výrazný posun v snahách o obnovu objektu zaznamenali galeristi až po tom, čo sa im pred dvomi rokmi podarilo Elektráreň zapísať do zoznamu kultúrnych pamiatok. "Síce sme sa obávali istých limitov pri rekonštrukcii zo strany pamiatkárov, ale takto je väčšia šanca na získanie financií na opravu," vysvetlila riaditeľka.
Práve na zachovanie pôvodného "genia loci" objektu sa sústredili aj architekti pri príprave projektu rekonštrukcie. "Mali sme asi sedem variant riešenia objektu, napokon sme zvolili princíp čistého priestoru s jasnými funkciami. Jednotlivé plochy objektu sú v siedmich rôznych úrovniach, vytvoriť nimi plynulý pohyb bolo takmer ako riešiť hlavolam," povedal architekt Ján Kodoň.
Rekonštrukcia Elektrárne si vyžiada 50 až 60 miliónov korún. Tie chce Tatranská galéria získať prostredníctvom grantov Európskej únie. "Veríme, že do piatich rokov, keď galéria bude sláviť 50-tku a budova Elektrárne stovku, sa nám to podarí," uzavrela Anna Ondrušeková.
Text pod foto:
Unikátny objekt Elektrárne Tatranskej galérie potrebuje peniaze na rekonštrukciu. Záchranu si žiada aj poškodený komín
Foto: autorka KOVÁČIKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš