pod jedným zriaďovateľom, ktorým sa stal Prešovský samosprávny kraj.
Aj doteraz mali obe školy jedného riaditeľa, ale finančné toky išli od mesta i krajskej samosprávy. Škola sa po vyše 30 rokoch presťahovala z prenajatých cirkevných priestorov na Dilongovej ulici do budovy po zrušenej ZŠ na Sládkovičovej ulici. Všetky tieto zmeny majú jediný cieľ - šetriť peniaze. Kým provinciát rehole Menších bratov františkánov im účtoval ročne okolo 800-tisíc Sk, mesto dalo samospráve svoju budovu do dlhodobého prenájmu za symbolickú jednu korunu.
Ako povedala zástupkyňa riaditeľa Helena Bondrová, počet žiakov na obidvoch typoch škôl je vyrovnaný, okolo 140. Do prvých ročníkov dnes nastúpilo na ZŠ 17 žiakov a na gymnázium vyše 30. Keďže ide o jedinú školu tohto druhu na Slovensku, študenti majú možnosť bývať v internáte a prakticky ich prijímajú z celého Slovenska, najviac však z Prešovského a Košického kraja.
Sťahovaniu do nových priestorov predchádzala nevyhnutá rekonštrukcia. Finančná dotácia zatiaľ dovolila urobiť nevyhnutné opravy vodoinštalácie, prerobiť veľké triedy na menšie a vymaľovať. Školu, ktorá má dva pavilóny, pred časom postihla veterná smršť a na rekonštrukciu čaká strecha nad školskou jedálňou.
Helena Bondrová, ktorá učí slovenský a ukrajinský jazyk, vníma reformu školstva rozpačito. Neskrýva obavy z ďalšej racionalizácie. Terajšiu u nich prežilo 31 pracovníkov, z toho je 21 pedagogických. Zmenám v obsahovej náplni sa nebráni, učitelia sú naklonení inováciám.
Obavy však majú z nízkeho počtu schválených titulov a pomalého vydávania učebníc, ktorých majú podľa ich odhadov najmenej zo všetkých národnostných škôl. Nevýhodu národnostného školstva vidí Bondrová aj v tom, že vedú dvojjazyčnú dokumentáciu, ktorá je časovo i finančne náročná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš