nezamestnanosti 19,41 percenta a tento rok v rovnakom období už len 14,72 percenta. Tento fakt ovplyvnil trh práce, ktorý je o niečo pružnejší. Potvrdzujú to aj čoraz širšie ponuky na prácu v zahraničí cez sieť Eures Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), či možnosť využiť sezónne príležitosti. Mnohí by však uprednostnili zamestnanie v mieste svojho bydliska a očakávajú, že sa vytvoria pracovné pozície aj doma.
Šanca tu vždy je. Zamestnávatelia totiž môžu vytvoriť pracovné miesto a požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove o finančný príspevok na jeho vytvorenie. Stačí splniť podmienky.
"Zamestnávatelia sa môžu s nami skontaktovať, vyplniť žiadosť a predložiť požadované doklady. Jednou z podmienok je, že pracovné miesto ponúknu uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je v evidencii viac ako rok. Zároveň sa zaviažu, že v prípade malej firmy bude vytvorené miesto trvať dva roky, v prípade veľkého závodu tri roky," uviedla referentka oddelenia aktívnej politiky trhu práce na prešovskom ÚPSVaR Daniela Jánošíková. Zdôraznila, že tento projekt je financovaný zo štátneho rozpočtu a prostriedkov EÚ, presnejšie z Európskeho sociálneho fondu.
Keďže zamestnávatelia spravidla nemajú dosť priestoru na to, aby skúmali podmienky, opýtali sme sa na to najpodstatnejšie. Akú výšku má poskytnutý príspevok? Podľa D. Jánošíkovej sa poskytuje mesačne. Prvý polrok vo výške 55 percent z celkovej ceny práce, čo je hrubá mzda a odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne vo výške 32,5 percenta. Nasledujúcich 12 mesiacov ide o 26 percent z celkovej ceny práce. V podstate to pre zamestnávateľa znamená úhradu odvodov do jednotlivých poisťovní na celé obdobie trvania pracovného miesta.
V tej súvislosti sme sa zaujímali, ako je vytvorený obojstranný ochranný systém, čo sa stane, ak zamestnávateľ nebude spokojný so zamestnancom a bude ho chcieť v skúšobnej dobe prepustiť. "V zriedkavých prípadoch sa to môže stať. Aj keď ide o nenávratný príspevok, zmluva má svoje podmienky. Jednou z nich je, že vytvorené miesto musí trvať dva, alebo tri roky. To znamená, že zamestnanca musí nahradiť iným uchádzačom o zamestnania. Čo sa týka prepusteného pracovníka, vráti sa do našej evidencie," tvrdí D. Jánošíková.
Dodávame, že od začiatku tohto roka už vzniklo medzi zamestnávateľmi v okresoch Prešov, Sabinov a ÚPSVaR 68 vzájomných zmlúv a prácu si našlo 121 uchádzačov o zamestnanie. Najčastejšie reagovali takí zamestnávatelia, ako obchodné siete, stavbárske spoločnosti, ale záujem bol aj o administratívne sily.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš