Malajzii sú čoraz lákavejšie, epidemiológovia varujú pred možnou nákazou vtáčou chrípkou. Mimochodom, objavila sa už aj v Kazachstane a v Rusku. Odporúčajú našincom nepodceňovať možné príznaky, ako je horúčka, ťažkosti s dýchaním, alebo kašeľ, hoci tie sa dajú ľahko pripísať aj tradičnej chrípke.
"Sledujte svoj zdravotný stav aspoň 10 dní po návrate z krajiny s výskytom epidémie ochorení spôsobených vírusom vtáčej chrípky. Ak symptómy pretrvávajú, vyhľadajte lekára, ale ešte predtým ho informujte o ťažkostiach, z ktorej krajiny ste pricestovali a či ste tam boli v priamom kontakte s hydinou, alebo chovateľmi, či osobami podozrivými z ochorenia na vtáčiu chrípku," varujú epidemiológovia z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Najlepšie je urobiť opatrenia ešte pred vycestovaním, ale keďže sa u nás vtáčia chrípka doteraz nevyskytla, dovolenkári na takú alternatívu zvyčajne ani nepomyslia. Fakt, že sa nakazená čajka objavila aj v Rusku, by nás však malo dostatočne varovať. Vírus bol totiž prvýkrát izolovaný v roku 1961 u divých vtákov v Južnej Afrike. Cyklus sťahovania a hniezdenia po celom svete je dostatočným argumentom na obavu. Hoci sa predpokladalo, že vírus sa neprenáša na ľudí, už v roku 1997 prepukla prvá epidémia v Hongkongu a bol preukázaný prenos vírusu vtáčej chrípky A (H5N1) na ľudí. Od decembra 2003 do augusta 2005 sa potvrdilo 112 prípadov vtáčej chrípky u ľudí, pričom 57 z nich zomrelo. Najviac chorých bolo vo Vietname, Thajsku, Kambodži a v Indonézii.
Infikované vtáky vylučujú vírus v slinách, nosových sekrétoch a fekáliách. Väčšina ochorení vznikla ako následok kontaktu človeka s infikovanou hydinou. "Doteraz nebol preukázaný priamy prenos vírusu z človeka na človeka, ale zdravotné úrady na celom svete pokračujú v podrobnom monitorovaní situácie, aby zachytili prípadný prenos. V súčasnosti totiž nie je dostupná žiadna vakcína proti tomuto ochoreniu a infikovanie pre človeka znamená vážne ochorenie až smrť," dodávajú odborníci.
Pre úplnosť dodávame, že do polovice augusta tohto roku boli epidémie infekcie vírusom vtáčej chrípky u zvierat potvrdené v Kambodži, Číne, Hongkongu, Indonézii, Japonsku, Thajsku, Kórei, Laose, Malajzii, Vietname a naposledy aj v Kazachstane a Rusku.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš