Bratislave, ale už teraz je jasné, že sa doň zapoja všetky stavovské organizácie lekárov aj stredného zdravotníckeho personálu, vrátane odborárov aj pacientov. Výnimkou je len Asociácia súkromných lekárov (ASL).
"Pri uplatňovaní reformy v zdravotníctve, v ktorej sme sa považovali za spoluvykonávateľov, sa nesplnili naše očakávania. Faktom je, že zdravotníci dostávajú nižšie mzdy a musia mať vyšší výkon, občania naopak platia za starostlivosť dvojnásobne viac a dostávajú menej," uviedol niektoré dôvody pre túto iniciatívu prezident Regionálnej lekárskej komory (RLK) v Prešove Mikuláš Buzgó.
Zdôraznil tiež, že liečebný poriadok sa napriek sľubom rezortného ministerstva nezúžil, zdravotníctvo sa neodpojilo od štátneho rozpočtu, neodpolitizovalo sa a podľa ich názoru sa tu neuskutočnila reforma, len sporná zmena legislatívy. "Ľudské zdravie nie je na Slovensku prioritou, o čom svedčí dlhodobá finančná podvýživa zdravotníctva. Potvrdzuje to fakt, že ročný výdavok štátu na jedného pacienta je 399 eur, pričom v susedných Čechách ide o 649 eur. Priemerné reálne mzdy zdravotníkov boli vlani 12 865 korún, pričom v hospodárstve bol priemer 15 825 korún. Za prvý kvartál tohto roku nám dokonca mzdy klesli na 12 496 korún, pričom lekári dlhodobo nemajú zaplatených 20 percent svojich reálnych výkonov," argumentoval ďalej M. Buzgó.
Na našu otázku, či je plánovaný protest odrazom súčasnej politickej situácie a či si myslia, že ich minister zdravotníctva Rudolf Zajac vypočuje a bude pripomienky akceptovať, reagovala viceprezidentka RLK Eva Bérešová. "Protest nemá nič spoločné s politikou a nepozvali sme naň žiadnych politikov. Už dlhšie sme cítili, že musíme konať a pripravovali sme sa na to. Sme v špecifickej situácii. Každý z lekárov, či sestier sa môže ocitnúť v úlohe pacienta a teda sme zároveň konzumentmi súčasného systému." Na okraj neúčasti ASL SR dodala, že väčšina privátnych lekárov patrí do SLK, preto je presvedčená, že sa k protestu pripoja.
Mimochodom, v súčasnosti je v SLK organizovaných 18-tisíc lekárov, pričom reálne ich funguje asi o tisícku viac. Keďže komora vydáva dobrozdania pre lekárov, ktorí odchádzajú pracovať do zahraničia, majú vo svojej evidencii údaj, že za posledné tri roky ich za hranice Slovenska odišlo najmenej tisíc. Ich počet je však určite vyšší, lebo české pracoviská dobrozdania nevyžadujú. Na otázku, čo to znamená pre občanov, Buzgó reagoval: "Som anesteziológ a v Prešovskom kraji ich pôsobí 260. Za posledné tri roky už 60 z nich odišlo do zahraničia. Absolventi prichádzajú, ale neviem, kto z vás by sa dal pred operáciou uspať neskúseným lekárom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš