vypracovanie projektovej dokumentácie, podobnou cestou pôjde aj pri rekonštrukcii.
"Z vlastného rozpočtu by sme na to nemali. O opravu vily Alica sme mali už dávno záujem, ale situáciu komplikuje fakt, že ide o kultúrnu pamiatku," uviedol prednosta mestského úradu Jozef Vilim. Ako dodal, mesto pôvodne chcelo celú vilu zbúrať a postaviť jej repliku. S tým pamiatkári nesúhlasili. "Musíme ju kus po kuse rozobrať, zničené časti vymeniť a znovu poskladať," doplnil prednosta.
Aby Tatranci s opravami mohli začať, potrebujú novú projektovú dokumentáciu. Tá ich vyjde asi na 400-tisíc korún. Získať ich chcú v rámci grantovej schémy na podporu miestnych a regionálnych projektov. Tak by z mestskej kasy šlo len päť percent na spolufinancovanie, dvadsiatimi percentami by prispel štát a zvyšných sedemdesiatpäť percent by dodali fondy Phare. Na samotné opravy však bude treba v hrubých odhadoch 10 až 15 miliónov korún. Tie chcú Tatranci zohnať obdobným spôsobom. Najprv však musí prejsť ich projekt na získanie peňazí pre projektovú dokumentáciu. V prípade, že rozpadávajúcu sa kultúrnu pamiatku opravia, mesto nemá v úmysle objekt ani predať, ani prenajať. Využiť ju chce na kultúrno-spoločenské aktivity.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš