Pátranie po minulosti museli prerušiť pri Kaplnke sv. Anny, kde našli kosti ruských vojakov spred stopäťdesiatich rokov, zaliate vo vápne.
"Vojaci zrejme umreli na nejakú nákazlivú chorobu, ide o takzvané morové hroby. Napriek tomu, že sú 150 rokov staré, čo sa týka možného nakazenia nejakou chorobou, ešte stále sú mladé a mohli by poškodiť zdravie účastníkov archeologického výskumu," uviedol na margo nedokončeného bádania pri staroľubovnianskej kaplnke koordinátor výskumu Pavol Mišenko. Zároveň však dúfa, že k pátraniu po umelo navŕšenom kopci sa ešte vrátia v budúcnosti. "Samozrejme len za predpokladu, že budeme mať potrebné vybavenie," dodal Mišenko.
Výskumný tím bádal aj v suterénoch domov na staroľubovnianskom námestí a chcel vyvrátiť alebo potvrdiť domnienky o jeho pôvodnom tvare. "Chceli sme sa dozvedieť, či pred požiarom v roku 1639 malo námestie šošovkovitý, alebo štvorcový pôdorys. Jasnú odpoveď sme nedostali, ale všetko nasvedčuje tomu, že malo šošovkovitý tvar," prezradil koordinátor výskumu.
Dôkazy našli aj v dome č. 16, ktorý bol podľa výskumu postavený až po požiari, predtým slúžil pozemok ako voľné priestranstvo. Domy číslo 21 a 5, situované po stranách, sú z trinásteho až štrnásteho storočia.
V prebádaných suterénoch našli členovia tímu množstvo keramiky a sklenených pohárov. "Na počudovanie sme nenašli žiadne mince, ako sme očakávali," uviedol Mišenko. Črepy bývalej keramiky pochádzajú zo sedemnásteho až osemnásteho storočia. Ide predovšetkým o úžitkovú keramiku, a to pozostatky tanierov, džbánov a hrnčekov (na snímke). Výskum ukázal aj to, čo bolo pred tristo rokmi v keramike "in". "Vo všetkých domoch sme našli rovnaké sklenené poháre a misky, ktoré boli vtedy zrejme v móde. Išlo o tmavé sklo zdobené po hornom okraji a okolo okružnice dna plastikovou vlnovkou," informoval Mišenko.
Správa z náleziska poputuje do krajského pamiatkového úradu, po spracovaní a vyhodnotení nálezov budú jednotlivé kusy vystavené v expozičných priestoroch Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni. Mišenko dúfa, že domáci a turisti takouto formou budú môcť spoznávať históriu Starej Ľubovne už koncom tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš