domácnosti bez toho, že by zaplatili čo i len korunu. Za sedem rokov muselo mesto za týchto čiernych odberateľov vody zaplatiť takmer 1,5 milióna korún. Magistrát má zviazané ruky, hydrant by najradšej vyradili z prevádzky, celá osada by však ostala bez vody. Okrem toho obyvatelia svorne tvrdia - hydrant si vziať nedáme.
V Levočských lúkach žije asi 500 ľudí. V minulosti boli odkázaní iba na vlastné studne. Voda v tejto časti Levoče však bola z hygienického hľadiska nevyhovujúca, preto mesto zainvestovalo do verejného vodovodu, kanalizácie aj čistiarne odpadových vôd. Poniektorí si pomocou potrubia zaviedli vodu do domácnosti a za spotrebovanú vodu poctivo platia. Ostatní využívali dva hydranty. Magistrátu došla trpezlivosť a jeden z hydrantov jednoducho odstránil. Keď prišiel rad na ten druhý, situácia sa vyostrila. Na poslednom mestskom zastupiteľstve dokonca padla informácia, že niektorí osadníci vraj zobrali sekery a pracovníkom, ktorí prišli demontovať hydrant, sa vyhrážali. Hydrant teda dodnes stojí medzi domami a miestni naďalej načierno čerpajú odtiaľ vodu. Ročne magistrát musí za nich zaplatiť priemerne 200-tisíc korún.
Priamo na mieste v osade však opýtaní tvrdošijne popierali, že by na pracovníkov, ktorí prišli demontovať hydrant, zobrali sekery. „Čo sme nejakí kriminálnici? Sme občania Slovenskej republiky, tak prečo by sme si nemohli odtiaľ zobrať vodu?" povedal nám 32-ročný Milan Bango. To, že vodu doslova kradnú, si nepripúšťajú. „A čo máme robiť? Mám dve deti, nikde nepracujem, náš mesačný príjem je 6-tisíc korún. Na to, aby sme sa napojili na vodovod a vybudovali si kúpelňu, potrebujeme minimálne 20-tisíc korún," dodal M. Bango. Ostatní spolu s ním svorne tvrdili - vodu potrebujeme a ak prídu ešte raz hydrant demontovať, nedovolíme to.
Levočský magistrát si je vedomý, že odber vody načierno v Levočských lúkach tak rýchlo nestopnú. „Je to vážny a dlhodobý problém. Upozorňujeme ich, posielame im písomné výzvy. Zo zákona nám však vyplýva povinnosť zabezpečiť obyvateľom mesta pitnú vodu. Teda ak hydrant odstavíme, aj tak musíme vymyslieť spôsob, ako v tejto časti Levoče zabezpečiť vodu. Museli by sme ju privážať v cisternách a to by bolo veľmi drahé riešenie. Okrem toho je tu technický problém, v Levočských lúkách pôsobia dve firmy, je tam bytový dom, škola a škôlka. Sú napojení na vodovod, ak by sme ho odstavili, boli by bez vody aj oni," popísal levočský primátor Miroslav Čurilla.
Ako dodal, mesto využije všetky právne možnosti, aby nemuselo platiť za čiernych odberateľov vody. Jedným z variantov je aj osobitný príjemca sociálnych dávok. „Budeme nekompromisne žiadať, aby si plnili svoje záväzky," upresnil levočský primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš