ale aj v odborných kruhoch. Akademický architekt a pedagóg na TU Košice Karol Gregor označil v časopise ARCH projekt bytového komplexu za "chválu skromnosti". V článku, okrem iného, vyzdvihol, že architekt si dovolil zrušiť šikmé strechy a ponúkol určitej skupine nič nehovoriacu "krabicovú architektúru".
Podľa Gregora je projekt o to vydarenejší, o čo náročnejšie boli očakávania: "Pre architekta obmedzujúce podmienky môžu byť zdravou výzvou, ale len v prípade, že sú reálne a že v priebehu hry sa pravidlá nemenia. Vysoké nároky na tvorbu obyčajne kladie tiež miesto, ktoré má svoj charakter a je zžité s prostredím. Vyžaduje si to nielen architektonickú, ale aj občiansku zodpovednosť."
Redakčná rada časopisu ARCH nominovala toto architektonické dielo na Cenu ARCH 2005. Projektantom stavby nazývanej CMYK (podľa farebných plôch uvedených v projekte) je Ing. arch. Irakli Eristavi (na snímke) z architektonického štúdia zerozero. Týmto projektom sa štúdiou prezentovalo aj vo Viedni v rámci svojej prednášky. Prednášať o projekte CMYK prišli na základe pozvania profesora Jana Tabora, známeho viedenského teoretika a pedagóga prestížnej Angewandte Kunst. Projekt (spolu s ďalšími) predstavili prešovskí architekti aj v rámci pražskej výstavy Young Blood II, ktorá mapuje mladú architektonickú scénu.
Novostavba, ktorá však ešte nie je dokončená, teda v odborných kruhoch zarezonovala. "Čo sa týka názoru širokej verejnosti, myslím, že si to treba prísť pozrieť. Ľudia tam už bývajú, medzi domami sa vytvorilo kultúrne prostredie. Pulzuje tam život, sú tam pieskoviská, lavičky..." povedal pre Korzár architekt Irakli Eristavi, ktorého sme oslovili v súvislosti so spomínanými informáciami o tomto bytovom komplexe. "Je smutné, že to nie je dokončené ako celok," podotkol I. Eristavi, ktorému "stavba momentálne pripomína začatú, ale nedopovedanú vetu. Vidieť kontúry, ako to má vyzerať, ale nie je to dokončené, dopovedané..."
Investorom stavby je mesto Prešov, ktoré ju pôvodne plánovalo ako komplex nájomných bytov. Teraz je situácia odlišná, nedokončené byty, respektíve ich časť, chce mesto predať. Podľa Eristaviho bol pôvodný model nájomných bytov správny.
"Je možné, že určitá kombinácia nájomných a bytov na predaj by bola lepšia, ako čisto homogénna štruktúra nájomných bytov, ale museli by sa uspôsobiť projekčne." O byty na Majakovského a Sabinovskej zatiaľ nie je záujem. Problémom je ich veľkosť, najväčšie sú iba dvojizbové.
Ich projektanta sme sa opýtali, či je možné ich prerobiť na väčšie bytové jednotky. "To sa, samozrejme, dá," uviedol I. Eristavi, no zdôraznil, že na stavebné povolenie bola predložená terajšia dokumentácia, preto by bolo potrebné "prekopať" projekt. "Vo fáze projektu sa dá zabezpečiť väčší plošný štandard pre byty určené na predaj. Podľa môjho názoru nie je správne to urobiť tak, že jedna bytovka je nájomná a druhá na predaj, ale kombinovať to."
Napríklad na horných poschodiach môžu byť trebárs exkluzívne trojizbové byty, s výhľadom na západ (na futbalový štadión), dokonca i s terasou. Na nižších poschodiach by mohli byť štandardné nájomné byty. Predaj "horných" bytov by mohol pomôcť pri financovaní "dolných".
"Je to model, ktorý sa v Holandsku, ale aj inde v Európe aplikuje. Na nižších podlažiach sú nájomné byty, dotované štátom, na vyšších sú rozľahlejšie byty určené na predaj," povedal architekt Eristavi a dodal: "Tento model sa tu neuplatnil. Jedna bytovka je kompletne nájomná, druhá, vedľa, má byť kompletne na predaj. Je však diskutabilné, či plošný štandard navrhnutý pre nájomný byt je atraktívny z hľadiska kupujúceho."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš