pracovnou schopnosťou. Tento krok je súčasťou vopred deklarovanej stratégie podniku súvisiacej s hromadným prepúšťaním, ktoré spoločnosť avizovala ešte vo februári tohto roku.
Príčinou masového znižovania stavu pracovníkov sú podľa slov vedenia „akciovky" nepriaznivé ekonomické výsledky. Tie majú svoj pôvod v neustále sa meniacich cenách hutných materiálov a tiež v nižšom dopyte po produktoch vagónovej výroby na európskych trhoch. „Vzhľadom na to, že chránené dielne celoročne vykazujú stratu, pristúpilo vedenie spoločnosti k rozhodnutiu zrušiť tieto pracoviská," objasnila dôvod nepopulárneho opatrenia PR manažérka Tatravagónky Tatiana Husárová. „To, kedy sa tak stane, závisí od správneho konania, ktoré vedie úrad práce. Do konca tohto roka to však nebude," dodala T. Husárová.
Rozhodnutiu o zrušení chránených dielní predchádzalo viacero opatrení, ktorých cieľom bolo tieto miesta udržať. „Našim zamestnancom ako aj externým subjektom sme ponúkli možnosť ekonomického prenájmu," skonštatoval výrobný riaditeľ Tatravagónky Jozef Ondruš. Táto ponuka však ostala bez záujmu. S kladnou odozvou sa nestretli ani vyjednávania s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). „Viackrát sme rokovali s úradom práce o ich možnostiach pomoci na udržanie chránených dielní. Nedospeli sme však k žiadnemu riešeniu," dodal J. Ondruš.
Podľa riaditeľky odboru služieb zamestnanosti ÚPSVaR v Poprade Márie Baľovej Tatravagónka už vyčerpala všetky dostupné prostriedky, ktoré im štát mohol zo zákona poskytnúť na prevádzku chránených dielní. „Úrad práce nemá dostatočne silný nástroj, aby ovplyvnil, respektíve zabránil prepustiť občana so zmenenou pracovnou schopnosťou. Pokiaľ zamestnávateľ dostatočne preukáže splnenie zákonom uložených povinností, úradu neostáva iné, len mu udeliť súhlas s ukončením pracovného pomeru s takýmto zamestnancom," skonštatovala M. Baľová.
Prepusteným zamestnancom chce úrad práce uľahčiť situáciu aspoň poskytnutím pomoci pri hľadaní si nového pracovného miesta. Okrem informácií a rád pre tých, ktorí sa rozhodnú samostatne podnikať, dostanú nezamestnaní možnosť konzultovať svoj stav individuálne s pracovníkmi úradu práce. Pomôcť plánuje aj Tatravagónka. „Vedenie spoločnosti poskytne pomoc súvisiacu s možným umiestnením týchto ľudí na nové pracovné miesta. Zároveň bude s každým osobne prejednaná možnosť zamestnania sa na iných pracoviskách Tatravagónky," uviedla T. Husárová.
Takúto možnosť od spoločnosti dostanú však iba tí, ktorých
zdravotný stav negatívne ovplyvnila práca v Tatravagónke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš