starostlivosť zdravotnícky záchranár. Na súčasnom trhu práce je to veľmi žiadaná odbornosť, keďže na Slovensku je len okolo 200 profesionálne vzdelaných špecialistov. Po uplatnení novelizovaného zákona o záchrannej službe je potreba okolo 1 700 - 2 000 profesionálov, ktorí sú schopní splniť požadované nároky. Mimochodom, tento študijný odbor je zatiaľ otvorený len v Nitre a od septembra je možnosť získať takéto vzdelanie aj v Prešove.
Pôjde o bakalárske štúdium v dennej aj externej forme a záujemcovia by sa mali s prihláškami poponáhľať. Možnosť podať ich je len do konca augusta a prijímacie konanie sa bude konať už 13. septembra. Uchádzači by mali na skúškach zvládnuť test z biológie na úrovni stredoškolského učiva, psychologické testy, ale aj testy pohybovej výkonnosti. Bodovú výhodu môžu získať, ak predložia certifikát spôsobilosti v oblasti zdravotníctva, istú výhodu im poskytne aj úspešné umiestnenie na odborných olympiádach a v stredoškolskej odbornej činnosti.
"Sme pripravení. Priestorovo aj personálne, hoci výuku niektorých disciplín budeme riešiť cez externých učiteľov, najmä vodnú záchrannú službu, či záchranné činnosti v horách. Zatiaľ môžeme prijať 25 prvákov na dennú a rovnaký počet na externú formu. Ide nám o kvalitu, nie kvantitu. Bude to náročné aj preto, že záchranári majú v osnovách až 2 400 hodín praxe," povedal nám odborný garant študijného programu na FZ a zároveň prednosta Kliniky úrazovej chirurgie a urgentnej medicíny vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana Marián Šanta.
Poznamenal tiež, že k spolupráci prizvú aj prešovských hasičov, profesionálny pluk civilnej ochrany v Humennom a premyslený je už aj tréning v sanitnom vozidle špeciálne upravenom na výučbu. Na tento účel poslúži vyradený chevrolet, ktorý kedysi prešovskej nemocnici darovali Holanďania. Sanitka je už technicky opotrebovaná, ale ak jej zariadenie doplnia, stane sa vhodným tréningovým nástrojom.
Nároky na profesionálneho záchranára sú vysoké. Mimo komplexných znalostí z urgentnej medicíny a ošetrovateľských postupov, vrátane poznatkov z toxikológie a farmakológie pre posúdenie stavu pacienta, musí dôverne poznať vybavenie záchranného vozidla, ale nárokov je oveľa viac. Tak napríklad musí ovládať komunikačné prostriedky, byť dobrým vodičom schopným zareagovať aj v náročných podmienkach, plavcom, či lezcom na lane a podobne.
Nie je žiadne tajomstvo, že v súčasnosti rýchla zdravotná služba ani Integrovaný záchranný systém nestačia pokryť potreby verejnosti technicky, ani kapacitne. Potvrdil nám to aj M. Šanta, ktorý riešenia krízových situácií dôverne pozná. Stretáva sa s nimi pri každej službe na spomínanej klinike v prešovskej FNsP.
"V poslednom čase je to náročné aj preto, že sa častejšie vyskytujú skupinové úrazy a je tu nevyhnutná spolupráca všetkých zložiek. Pri takej hromadnej autonehode je aj 5-6 zranených. Vždy ide o čas a kvalitu zásahu, no často záleží od hasičov, za ako dlho dokážu zraneného uvoľniť z vozidla. Alebo taká hromadná bitka, aká bola nedávno na sabinovskom jarmoku. Na ošetrenie prišlo naraz 14 bitkárov. Stáva sa všeličo a záchranár sa musí vedieť rýchlo rozhodnúť bez ohľadu na situáciu. Napríklad v istých pekárňach sa stalo, že žene zachytil miesič na cesto rukáv plášťa a postupne jej drvil ruku. Okrem tržných rán mala polámané kosti pravej hornej končatiny a tá bola spolovice amputovaná. Už pri poskytovaní prvej pomoci vznikol problém. Záchranári sa rozhodli vymontovať časť miesiča, akúsi vrtuľu, a tak uvoľnili žene postihnutú končatinu, ktorú namotanú na miesiči priniesli do nemocnice," komentoval niektoré situácie z vlastnej praxe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš