o tom hovorí docent Michal Slivka (na snímke), ktorý je vedúcim archeológom strediska v Kláštorisku v Slovenskom raji. Na tomto mieste sa každoročne stretnú nadšenci pre archeológiu a celé leto sa venujú ušľachtilej vede.
V Kláštorisku žili kartuziánski mnísi v období 1299 až 1543. Tí v Slovenskom raji sa venovali hlavne prepisovaniu omšových kníh a iných, na túto dobu významných knižných diel. Ich kolegovia hlavne vo Francúzsku zase vyrábali alkohol. Podľa slov M. Slivku, zatiaľ sa im v rámci archeologických nálezov nepodarilo dokázať či alkohol vyrábali aj kartuziáni v Kláštorisku. "Alkohol ako taký poznali ľudia už od praveku. Ten najlepší však stále vyrábali iba mnísi. Ako dôkaz slúži napríklad škótske whisky. Kartuziáni zase vyrábali tazvaný elixír života, ktorý obsahuje približne sto druhov bylín. Samozrejme neslúžil na popíjanie ale ako medicína," vysvetlil M. Slivka. V blízkej budúcnosti v Kláštorisku sprístupnia verejnosti múzeum a tam bude mať svoje čestné miesto aj elixír života. Žltý, ktorý obsahoval menej alkoholu bol určený pre ženy, zelený zase pre mužov.
Niekedy v 15. storočí alkohol prenikol medzi šľachtu, neskôr do mestského prostredia. Odvtedy sa alkohol začal konzumovať nie ako liek ale vo veľkom a získal prívlastok metla ľudstva.
Dnes sa dá elixír života kúpiť komerčne, najbližšie v Rakúsku.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš