exekúcia. Organizácia sa dostala do straty za opatrovateľskú službu. Napriek tomu, že táto kompetencia prešla od januára z Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na mestá a obce, verili, že náklady s poskytovaním opatrovateľských služieb im ešte preplatí bývalý zriaďovateľ.
Z uvedeného dôvodu sa rozhodli predĺžiť pracovné zmluvy 31 pracovníčkam, konkrétne 29 opatrovateľkám a dvom administratívnym silám ešte na dva mesiace roku 2005. "Koncom decembra prišlo rozhodnutie, že na opatrovateľskú službu z PSK nedostaneme príspevok. Našim klientom, mali sme ich takmer 60, sme nemohli pred Vianocami oznámiť, že ostanú bez pomoci," vysvetľuje riaditeľ.
Vznikol tým schodok 600-tisíc korún. Chromý sa následne na zastupiteľstvách krajskej samosprávy uchádzal o poskytnutie dotácie z vlastných príjmov PSK. Neúspešne. Zo záverpv utorkového rokovania poslancov PSK vyplynulo, že možnosti, či im môžu vyjsť v ústrety, musí posúdiť sociálna komisia a predložiť návrh na októbrové zasadnutie.
Podľa vedúcej odboru financií a správy majetku Úradu PSK Márie Holíkovej poskytnutie dotácie z vlastných príjmov by SČK nepomohlo, nakoľko ide o účelové financie, teda by sa nemohli použiť na splatenie vzniknutého dlhu. Zdôraznila, že riaditeľa Chromého v decembri informovali, že ich opatrovateľskú službu ďalej nebudú financovať. "Išli do rizika a my to teraz máme riešiť," nechápe Holíková.
Podľa nej by sa mali obrátiť na mesto. Tiež podotkla, že peniaze nepoznajú súcit, riadia sa predpismi, zákonmi a vyhláškami a tým sa podľa nej mal riadiť aj riaditeľ SČK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš