námestí. Hneď po vstupe dovnútra magistrátu návštevníkov zaujme ďalšia zvláštnosť. Maketa remeselného dvora. Ten dosahuje dĺžku takmer tri metre a v priebehu roka mení viackrát svoju tvár.
S myšlienkou remeselného dvora na obecnom úrade pred časom prišiel jeho autor Jozef Ondra (na snímke) zo Smižian. Vtedy ešte bývalý starosta najväčšej obce na Slovensku mu vyšiel v ústrety a myšlienka našla svoje uplatnenie. Načasovanie umiestnenia remeselného dvora bolo symbolické. Svoju premiéru mal počas Vianoc. Jeho stredná časť sa premenila na betlehémsku maštaľ. Dnes troch kráľov a pastierov vystriedali roľníci, snopy slamy a voz s drevom. Je totiž obdobie žatvy a dožiniek.
"Otec bol roľník - povozník. Vždy doma niečo majstroval. Niekedy sa pre kone kupovala melasa v papierových vreciach. Spomínam si, keď sme spolu s bratmi boli ešte malí, otec z vreca utrhol časť a dal nám ju. Do rúk sme dostali ceruzy a celý deň sme kreslili. Neskôr sme privoňali k drevu a vyrezávali píšťalky. Skrátka drevo nás sprevádzalo už od detstva. Urobiť remeselný dvor bola pre mňa výzva," priblížil J. Ondra.
Pôvodne mal remeselný dvor slúžiť iba počas Vianoc. Jeho rozmery ho však predurčili, aby vstup do smižanského magistrátu ozdoboval po celý rok. Dnes počas roka mení svoju tvár a približuje rok na dedine - sviatky Veľkej noci, čas žatvy, Vianoce. Pravdou však je, že maketa je vystavená na obdiv celkom voľne a magistrátom sa denne premelie množstvo ľudí. Jednotlivé časti tak pravidelne miznú. "Ubúdajú figúrky i malé polienka z voza. Dokonca zmizli aj nejakí pastieri. I niekoľkocentimetrové porisko zmizlo. Celkom dobre neviem, komu chýbalo. Vyzerá to tak, že pred Vianocami budem musieť dorobiť chýbajúce figúrky. Možno by bolo dobré pouvažovať o tom, aby remeselný dvor chránila sklenená zástena," dodal na záver J. Ondra, ktorému výroba makety zabrala pol roka.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš