voľné chvíle vo svojom dome, kde už nebol viac ako rok. Nelákali ho preto letoviská. Dovolenka mu končí už zajtra a odchádza za svojimi povinnosťami veľvyslanca späť do Indie. Jeho pôsobenie je však oveľa širšie, kompetenciu slovenského zastúpenia má aj v takých krajinách, ako je Nepál, Bangladéš, Srí Lanka a Maledivy.
Na radnici išlo síce o neoficiálne stretnutie, ale Alexander Iľaščík prišiel mestu ponúknuť pomoc pri sprostredkovaní investícií. Zaujímal sa preto o stav prípravy lokalít pre priemyselné parky a priority mesta. "Viem, že India Prešov nespasí, ale predsa. Možnosti existujú. Investori majú záujem o Slovensko, len nemajú dostatok kontaktov a informácií," uviedol. Mrzí ho, že je východ Slovenska stále na okraji a prichádza tu málo investorov.
Na ilustráciu dodal, že po vstupe do EÚ kredit Slovenska rastie, čo potvrdzuje aj vývoj vzájomného obchodu. Kým v roku 2003 sa pohyboval na úrovni 70 miliónov dolárov, vlani stúpol o 60 percent, čo je zhruba 113 miliónov USD. Ukazuje sa, že táto tendencia bude pokračovať, keďže v Indii rastie ekonomická sila. Pripomenul tiež, že indickí investori majú záujem o fabriku na výrobu diskov pre automobilový priemysel v Leviciach, ale aj Slováci začínajú v Indii investovať. Napríklad Chemosvit Svit investuje v istom meste, ktoré má 5 miliónov obyvateľov.
India predstavuje obrovský trh, lebo má 1,2 miliardy obyvateľov. "Je pravda, že 300 až 400 miliónov ľudí tam žije na hranici biedy, ale zhruba 400 miliónov tvorí silná stredná vrstva a takmer rovnaká je aj veľmi bohatá vrstva. Je to krajina, ktorá sa postupne stáva veľmocou v informačných technológiách. Napríklad v posledných rokoch sa americkí lekári čoraz častejšie obracajú na indických medikov, aby im posudzovali röntgenové snímky. Pre nich je to lacnejšie a na vysokej odbornej úrovni. Komunikujú cez internet a teda rýchlo. Rozmach je však aj v iných odvetviach priemyslu," poznamenal slovenský veľvyslanec v Indii.
Prešovský primátor M. Benč ho informoval o stave prípravy lokalít pre priemyselné parky. Spomenul, že o Prešov síce majú záujem investori, ale malí. Štátna pomoc je naviazaná na veľkého investora a toho si zatiaľ toto mesto nenašlo. Zareagoval však na informačné technológie. "Je tu výzva na metropolitné informačné siete. Od štátu môžeme získať dotáciu vo výške 12 miliónov korún. Mesto, ako je Prešov, by však potrebovalo 20 miliónov korún, lebo bočné ulice mesta nie sú napojené na siete. Nemáme na to zdroje, hoci potreba tu je. Uvítali by sme investora v tejto oblasti," konkretizoval jednu z priorít mesta M. Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš