Lesník takmer prišiel o zrak a sluch kvôli kliešťom!
Spišská Nová Ves - Tohtoročné počasie praje kliešťom. Leto sa začalo chladnejšie a časté zrážky vytvorili vhodné podmienky pre zvýšený výskyt
Zuzana Girgošková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kliešťov. Mnohí ľudia o kliešťovej encefalitíde a rímskej borelióze vedia málo a prehliadke po lesnej prechádzke nevenujú veľkú pozornosť. Obeťou nenápadného parazita sa stal aj Ing. Štefan Čurilla (na snímke) zo Spišskej Novej Vsi, ktorého kliešť nakazil rímskou boreliózou.
„Pracujem už 30 rokov v rezorte lesov a mojou náplňou je i práca v teréne. Práve po jednej z obhliadok listnatých drevín som si objavil na tele viacerých kliešťov. Vtedy sa o nich ešte veľa nevedelo a nehovorilo. Preventívne som užíval antibiotiká, ale veľkú pozornosť som tomu viac nevenoval. Ani vo sne by mi nenapadlo, že tento drobný hmyz mi skomplikuje život," hovorí Š. Čurilla o situácii spred približne ôsmich rokov. Choroba sa začala prejavovať až po niekoľkých mesiacoch a to rapídnym slabnutím zraku a tŕpnutím pravej nohy. Ku ťažkostiam sa pridalo i zhoršenie sluchu a pán Čurilla začal mať vážne obavy.
Trvalo necelý rok, kým sa podarilo zistiť, že stále sa zhoršujúci stav má na svedomí ochorenie rímska borelióza. K tomu všetkému sa pridalo aj nádorové ochorenie. „Po mnohých vyšetreniach mi našli nádor na tvárovom nerve. Lekári začali skúmať, či borelióza nemala súvis s vytvorením nádoru a svoje dohady konzultovali i s istým londýnskym lekárom. Ani tento špecialista nevedel s určitosťou potvrdiť, či nakazenie kliešťom bolo príčinou, ale nevylúčil, že práve borelióza urýchlila jeho rast," vysvetľuje dlhoročný lesník.
Pán Čurila sa musel zmieriť s tým, že borelióza sa nedá vyliečiť a komplikácie, ktoré spôsobuje, sa môžu kedykoľvek vrátiť.
Lekári upozorňujú, aby ľudia kliešte nebrali na ľahkú váhu. „Ak sa nakazíte cefalitídou, príznaky sú podobné ako pri chrípke, avšak po čase náhle zmiznú, čo je znakom zasiahnutia mozgových blán. Proti zápalu mozgových blán sa dá zaočkovať, pričom výskyt tohto ochorenia sa prejavil už v minulosti v oblasti medzi Gelnicou a Jaklovcami," popísala MUDr. Gabriela Ritterová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi.
Následne nato bol v tejto oblasti zakázaný chov kôz, ktoré šírili ochorenie. „Druhé ochorenie, rímska borelióza sa prejavuje sčervenaním kože v mieste uštipnutia, postihuje nervovú sústavu, kĺby, spôsobuje srdcové a cievne ťažkosti," vysvetľuje G. Ritterová.
Spiš odborníci nezaraďujú medzi ohniská výskytu kliešťov. Radia ho skôr do priemeru. Napriek tomu sa pred kliešťami treba neustále chrániť. Účinné je aj užitie vitamínu B, ktoré na určitý čas tento nebezpečný parazit odpudzuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš