Ako sa to mohlo stať? Nuž, vedenie ÚzS SČK sa chcelo zachovať humánne voči starým a nemobilným občanom a poskytovalo opatrovateľskú službu o dva mesiace dlhšie ako mohli. Použili na to rezervný fond dúfajúc, že im náklady na výkon a odvody opatrovateliek preplatí vtedajší zriaďovateľ opatrovateľskej služby, teda Prešovský samosprávny kraj (PSK). Ten však s touto službou v decembri 2004 skončil a delimitoval ju na mestá. Napriek tomu, že ide o humanitárnu organizáciu, ktorá poskytuje pomoc ľuďom v núdzi, zamestnanci ÚzS SČK už niekoľko mesiacov nemajú ani na mzdy, ani na činnosť a volajú SOS.
Zaujímalo nás ako k patovej situácii došlo a oslovili sme riaditeľa ÚzS SČK Jána Chromého (na snímke). "Opatrovateľskú službu sme zabezpečovali štyri roky. Mali sme takmer 60 klientov a 31 opatrovateliek. Koncom decembra 2004 prišlo rozhodnutie, že na službu už z PSK nedostaneme príspevok. Nemohli sme našim klientom pred Vianocami oznámiť, že ostanú bez pomoci. Bolo by to v rozpore s našimi princípmi. Nehovoriac o tom, že aj opatrovateľky boli závislé na skromnej mzde, ktorú u nás dostávali. Väčšina z nich bola v pozícii živiteliek rodín. Žili v ťažkých sociálnych podmienkach. Zasadla výkonná rada ÚzS SČK a tam sa odhlasovalo, že službu predĺžime o dva mesiace, teda do konca februára. Dohodli sme sa, že zatiaľ budeme hľadať zdroje a upozorníme klientov, že musia hľadať pomoc inde," povedal nám. Ukázalo sa však, že nájsť chýbajúce financie nie je vôbec jednoduché. Opakovane žiadali o pomoc PSK, mestá Prešov a Sabinov vyzvali, aby riešili aspoň najakútnejšie prípady ich klientov a podľa možnosti prevzali aj ich kvalifikované opatrovateľky.
Niekoľkomesačné volanie o pomoc zatiaľ neprinieslo úspech, no na stranu ÚzS SČK sa podpornými stanoviskami priklonilo 81 zástupcov samospráv v oboch okresoch, ako aj Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana. Napokon roky spolupracujú pri získavaní čoraz väčšieho počtu bezpríspevkových darcov krvi. V Prešove, ale aj v celom kraji je stály nedostatok zásob krvi a tak je táto spolupráca nevyhnutná. S obcami zase spolupracujú pri rôznych prírodných katastrofách, alebo iných humanitárnych akciách. "Sme tu pre to, aby sme pomáhali ľuďom v zlej sociálnej situácii, pri záchrane zdravia aj životov. Teraz potrebujeme pomoc my. Náš zánik a konfiškácia objektu, na ktorý sa poskladali všetci Šarišania by znamenal, že by sme museli skončiť aj s poskytovaním obedov pre sociálne odkázaných vo vývarovni, či aspoň s krátkodobou výpomocou pre imobilných ľudí, ako je nákup, vysávanie a podobne," dodal J. Chromý.
Riaditeľ sa s požiadavkou o poskytnutie mimoriadneho príspevku obrátil na Úrad PSK aj župana Petra Chudíka už trikrát. Keďže o tom nemôže rozhodnúť sám, všetko bude závisieť od ochoty krajských poslancov zaoberať sa týmto problémom a odhlasovať z existujúcej rezervy finančnú pomoc pre ÚzS SČK. Zasadnutie krajského parlamentu sa uskutoční zajtra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš