vedením odboru sociálnych vecí Úradu PSK sa ňou usilujú vytvoriť také podmienky, aby každý mal záruku sociálnych služieb. V sociálnych zariadeniach totiž donedávna prevládala zdravotnícka starostlivosť. "Vychádzali sme z hĺbkovej analýzy, výsledkom sú opatrenia," uviedla. PSK teda zavádza do života opatrenia týkajúce sa rediagnostiky, individuálnych plánov práce, integrácie do spoločnosti, nových služieb sociálnej starostlivosti, kapacity zariadení, profesionalizácie, dodržiavania ľudských práv, rovnosti príležitostí a v neposlednom rade aj ekonomiky.
Nové sociálne služby, konštatovala Richmanová, sa nevyužívajú. Vo všeobecnosti sa sociálna starostlivosť zužuje na opatrovateľskú službu. Pritom existujú ďalšie možnosti, ako napríklad chránené formy bývania. "Aj preto je pre nás rozvoj sociálnych služieb ťažké plánovať," zdôraznila. Informovala, že tréningové chránené bývanie je v zariadení Alia v Bardejove, pripravuje sa v Giraltovciach a vhodné priestory sú v Kalinove a vo Svidníku. Ide vlastne o priestor minibytu, kde žijú 2 - 3 klienti, ktorí sa sami o seba starajú. V tejto súvislosti podotkla, že v Bardejove dokonca dvaja z chráneného bývania pracujú v chránenej dielni Vrbovnica v Bardejovskej Novej Vsi.
Pokračovala, že v zariadeniach sociálnych služieb má byť na jedného klienta 8,2 metra štvorcového priestoru: "To sa neustále prehodnocuje a v súčasnosti sa požadovaný priestor pre klienta vytvára prirodzeným úbytkom. Žiada sa však uviesť, že v našich pobytových zariadeniach je medzi čakateľmi až tretina z iných krajov, predovšetkým z Košického. Financie však dostávame na obyvateľov Prešovského kraja. Obyvateľ iného kraja sa môže dostať do sociálneho zariadenia v Prešovskom kraji, iba ak zaplatí priemerné výdavky. Tie sa pohybujú v rozmedzí od 10- do 20-tisíc korún mesačne."
Keďže v sociálnych zariadeniach prevládala pred začiatkom transformácie zdravotná starostlivosť, podľa Richmanovej s každým zdravotníckym pracovníkom prerokovali, či chce zostať pracovať ako sociálny pracovník: "Vznikali z toho problémy, ktoré už utíchli. Zostalo však veľa práce, hlavne čo sa týka vzdelávania." Súvisí s tým aj rešpektovanie ľudských práv. Nie všetci zamestnanci totiž dokážu rešpektovať rovnoprávnosť klienta a pomôcť mu splniť jeho opodstatnené želania. Aby sa to zmenilo, pravidelne sa zúčastňujú na psychotréningoch. V súvislosti s umiestňovaním do ústavou sociálnej starostlivosti podotkla, že je dôležité, aby prichádzali ľudia s takými diagnózami, s ktorými sa dá žiť v kolektíve. "V tomto smere však na nás robia tlak tak príbuzní klientov, ako aj lekári. Ľudia s psychiatrickými diagnózami však do zariadení sociálnej starostlivosti nepatria. Treba pre nich vytvoriť podmienky v liečebniach dlhodobo chorých," poznamenala.
Napokon sa Richmanová zaoberala financiami. Uviedla, že PSK prevzal do svojej pôsobnosti sociálne zariadenia vo veľmi zlom technickom stave: "Netýka sa to však domovov sociálnej starostlivosti detí. Ďalšie nároky v tomto smere priniesol vstup do Európskej únie. Skrátka, zmenili sa technické požiadavky tak na zariadenia, ako aj stravovanie. Financií je však málo." Pre tento rok má PSK v rozpočte pre sociálnu oblasť vyčlenených 548 miliónov korún, z nich 87 je určených pre fyzické a právnické osoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš