úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi.
Hygienici v júni tohto roku odobrali vzorky z desiatich studničiek po prvýkrát. Prekvapujúco v porovnaní s vlaňajškom iba štyri z nich neboli vyhovujúce. Hygienici aj napriek tomu vyzývajú turistov k opatrnosti. „Vzorky sme odobrali v čase, keď bolo vonku chladné počasie. Je známe, že baktérie sa v chlade nešíria tak rýchlo," popísal J. Ritter. Druhé skúmanie vzoriek vody, a to v nedávnom horúcom počasí, už bolo o čosi odlišné. „Zo štrnástich studničiek je voda pitná iba v siedmich," upresnil.
V žiadnom prípade by turisti nemali piť vodu z prameňov Grófska studňa na Košiarnom briežku, Skromná studnička, Klauzy, Suchá Belá, Kyseľ, studnička na Bikošovej lúke, Sokolí prameň Čingov.
Keď sme na Čingove pri Sokolom prameni oslovili manželov Pechových z českého Jeseníka s otázkou, či sú informovaní o nepitnej vode v studničkách, iba krútili hlavami. „U nás sú pri studničkách tabule," povedal nám Igor Pecha.
Označenie nechýba ani v Slovenskom raji, bohužiaľ, niektorí možno turisti, možno domáci zatrú farbou pri slove nepitná prvé dve písmená. „Trvá to už niekoľko rokov," poznamenal J. Ritter.
Na Košiarnom briežku pri Grófskej studni sme stretli Jozefa Urbanovského z Bratislavy, ktorý dovolenkuje v jednej z chát. Práve odchádzal s plnými vedrami vody (na snímke). „Domáci nás upozornili, že to nie je pitná voda. Nepijeme ju, vodu používame iba na umývanie riadu," vysvetlil nám.
Podľa J. Rittera ten, kto sa napije nepitnej vody zo studničiek, riskuje tráviace ťažkosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš