svete. Jedným z ich posolstiev je šírenie viery slovom i písmom. Študoval v Ríme na Pápežskom východnom inštitúte Gregoriánskej univerzity. Niekoľko rokov bol spoluredaktorom baziliánskych odborných teologicko-historických publikácií, kde publikoval cyrilometodské štúdie. Výsledkom tejto práce je niekoľko významných kníh. Jednou z nich je kniha Ikonostas a jeho Teológia. "Štyri roky som ju písal," povedal Timkovič (na snímke). V nej vysvetľuje, čo je to ikonostas a práve táto kniha je jablkom sváru medzi ním a prešovským eparchom (biskupom) Jánom Babjakom.
Kánonické právo, podľa ktorého sa mnísi, kňazi a rehoľníci musia riadiť, obsahuje špeciálne požiadavky pre odsúhlasenie a publikáciu liturgických kníh, takzvané imprimatur. Riadenie posvätnej liturgie závisí jedine od autority Cirkvi. Tou je Apoštolská stolica, či diecézny biskup. V zmysle tohto požiadal Andrej Timkovič biskupa Babjaka o udelenie imprimatur na prácu Ikonostas a jeho Teológia v Tradícii rusínskej Cirkvi svojho práva.
"Biskup mi v liste z druhého júla minulého roku odmietol na prácu dať schválenie. Ako dôvod uviedol, že nemožno súhlasiť s názvom práce, že som použil nezaužívanú a nevyjasnenú terminológiu. Vraj číselná symbolika ikonostasu je priam násilná a okrem iného sa celá práca javí ako násilný až demagogický výklad ikonostasu," dodal autor knihy.
Po obdržaní zamietavého listu zaslal biskupovi návrh na úpravu spomínanej knihy. Navrhol zmeniť jej názov na Ikonostas a jeho teológia, staroslovanskú terminológiu vytlačiť šikmým písmom a požiadal Babjaka o konkrétnejšie vyjadrenie k ostatným konštruktívnym poznámkam, aby knihu mohol opraviť. Na tento list od biskupa nedostal žiadnu odpoveď. Preto knihu zaslal svojmu a zároveň aj Babjakovmu profesorovi z čias štúdií v Ríme - kardinálovi Tomášovi Špidlíkovi. Mimochodom, Špidlík kázal zboru kardinálov pred nedávnou voľbou nového pápeža. Spomínaný kardinál v auguste 2004 Timkovičovi odpísal, že "knihu odporúčam vydať a pokúsil som sa napísať do nej malý úvod". V ňom píše, že autor knihy dogmaticky a pritom názorne vysvetľuje zmysel týchto posvätných obrazov - ikon. Podľa neho poslúži k lepšiemu pochopenie ako chrámov, tak aj celej liturgie. Na základe tohto dvojitého imprimatur autor knihu vydal.
V septembri minulého roku však obdržal list od protoihumena (provinciála) Rádu sv. Bazila na Slovensku Vladimíra Sedláčka. Ten mu zaslal kanonické napomenutie za neposlušnosť voči cirkvi. "Tajnou direktívou - listom navrhol Babjak Sedláčkovi moju suspendáciu," povedal otec Timkovič. Inak povedané, išlo o pozbavenie kňazstva, čo pre kňaza znamená najvyšší trest. "Ten list sa nám nikdy nemal dostať do rúk. Získali sme ho iba náhodne," dodal brat Andreja Timkoviča Vladimír, ktorý je tiež baziliánom.
Ako nám povedal, jemu chcú "prišiť" vydanie zakázanej historickej knihy Dejiny gréckokatolíkov Podkarpatska, ktorú ktosi vydal pod pseudonymom VladimiRus de juxta Hornad. "Ja som to nebol, neviem, ako prišli na mňa. Na vydanie takej obsiahlej knihy je potrebné zbierať informácie niekoľko desaťročí," tvrdil Vladimír Timkovič.
Dodal, že neskôr prišla ďalšia reakcia. Tou bol pokus o preloženie oboch bratov na iné pôsobisko, ale aj žiadosť na Východnú Kongregáciu v Ríme, aby vylúčila Timkovičovcov od baziliánov. Kongregácia však nepokladá vec za jednoduchú, preto ich v júni tohto roka pozvali na vyjednávanie, kam však nešli. Do Prešova príde 8. augusta na generálnu vizitáciu najvyšší predstavený Rádu Baziliánov na celom svete. "Asi príde urobiť s nami 'poriadok'. Zatiaľ čakáme, ako to dopadne. Možno nás vylúčia alebo preložia," zhodli sa obaja Timkovičovci.
A čo si o probléme myslia cirkevní hodnostári? Naše otázky, týkajúce sa mnícha, ktorý publikoval sporné dielo, sme adresovali biskupovi Babjakovi. Odpoveď nám zaslal riaditeľ Gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík. "Nakoľko otec Gorazd A. Timkovič ako rehoľný kňaz nemal povolenie k vydaniu knihy o ikonostase a jeho teológii ani od svojho rehoľného predstaveného, ani od svojho biskupa, jej vydanie je znakom neposlušnosti."
Foto: archív Timkovičovcov
2- otvarak Cirkev-Gorazd-ARCH.JPG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš