Korzár logo Korzár Spiš

Pred panelákmi rastie oddychová zóna

Prešov - Doslova oddychová zóna vzniká pred blokmi na Ulici P. Horova v Prešove. Maroš Halecký a jeho kamaráti z Prešova sa rozhodli vybudovať na

spomínanom priestranstve drevené zrubové ihrisko. Svojpomocne, bez akýchkoľvek dotácii zo strany mesta alebo nadácii. Oddychová zóna pomaly, ale isto rastie obyvateľom pred očami.

"Je to super, že sa do toho pustili. Chodí tu najmä popoludní a večer veľa detí. Nielen odtiaľto, ale aj z iných častí," povedala nám Zuzana Uličná, bývajúca neďaleko ihriska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nápad postaviť ihrisko potešil aj Prešovšanku Máriu Butovskú. "Bývam až na Čergovskej, ale s deťmi sa chodíme hrávať tu, najmä cez víkendy. Je to tu pekné a dá sa tu kúpiť aj občerstvenie," povedala nám mamička päťročného Samka.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceli by sme tu vybudovať aj petanguové ihrisko a menšie bludisko pomedzi stromčeky pre deti. Budú tu hojdačky, preliezky a tiež kolotoč," povedal M. Halecký a doplnil: "Do zberne surovín ľudia odniesli oceľové konštrukcie zo sídliskových kolotočov. Pôjdem po jeden a urobím z neho funkčný kolotoč s drevenými časťami."

Na záver leta pripravuje pre deti aj ďalšie prekvapenie. "Chcel by som tu vytvoriť priestor na kontakt deti so zvieratkami. Priveziem tu kone a deti sa na nich budú môcť povoziť. Okrem toho sa tu budú môcť pohrať aj so psíkmi, morskými prasiatkami či mačkami. Chcel by som, aby sa so zvieratami mohli pohrať aj deti, ktoré nijaké nechovajú a túžia po ňom," vysvetlil. Rád by priestor využil aj na rôzne kultúrne aktivity - vystúpenie bábkového divadla alebo country kapely.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky budovania areálu neboli ľahké. Priestranstvá na sídliskách sú neudržiavané. Výnimkou nebolo ani to, ktoré si na realizáciu svojho nápadu vybral Maroš. "Museli sme to vyčistiť od kríkov a rôznych smetí. Bolo ich toľko, že by vošli do jednej avie."

Pomáhať dobrej veci chce veľa ľudí. Nakoniec, veď zelenú tomuto nápadu dali obyvatelia okolitých ulíc. "Pýtali sme sa ich, čo chceli, aby sa tu vybudovalo. Mnohí, dokonca aj tí, ktorí nemajú deti chceli ihrisko."

Na "brigádu" sa prihlásili viacerí z nich. Ruku k dielu chcú priložiť aj mestskí policajti. "Prisľúbili, že tu budú hliadkovať, a tak sa zabráni zničeniu areálu. Okrem toho, ihrisko je dobre viditeľné z okien, preto verím, že si ho ustrážime," dodal M. Halecký.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 196
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 775
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 464
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 841
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 555
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 249
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu