diagnostikovali hluchoslepotu. Bol to šok. Doma vo Veľkej Británii ma čakal manžel a dvojročné dieťa. Plánovali sme sa presťahovať do Francúzska, ale v tej chvíli sa mi zdalo, že môj život aj všetky ciele sú nenávratne preč. Dlho som sa s postihnutím vyrovnávala a učila sa žiť po novom. Absolvovala som rehabilitácie, kurzy, učila som sa so svetom komunikovať," rozhovorila sa o svojom životnom príbehu členka vedeckého výboru konferencie o hluchoslepote Fínka Seijo Troyano. Do Prešova pricestovala spolu so 400 účastníkmi a 70 asistentmi zo 41 krajín na európsku konferenciu nazvanú "Od neviditeľného k viditeľnému". Mimo Európy pricestovali aj účastníci z USA, Indie, Afriky, Austrálie a Nového Zélandu.
Konferencia sa po prvý raz koná na Slovensku, hoci ide o jej šiesty ročník. Zorganizovali ju Slovenská komunita hluchoslepých v spolupráci so svetovou asociáciou Deafblind International a do prípravy sa výrazne zapojila aj Evanjelická špeciálna základná škola internátna pre hluchoslepých v Červenici v okrese Sabinov. Mimochodom, táto škola je jedinou na Slovensku.
Vráťme sa však k výpovedi Seiji Troyan, ktorá v súčasnosti aktívne pracuje vo fínskej asociácii hluchoslepých a dokonca vstúpila aj do politiky. V meste, v ktorom teraz žije, je poslankyňou. Ovplyvňuje tak život tamojších postihnutých ľudí, lebo ako tvrdí, "znalosť je kľúčom ku všetkému". Jej situácia sa výrazne zmenila pred 10 rokmi, keď jej lekári vložili do ucha implantát a schopnosť počuť zvuky sa jej čiastočne vrátila. Naďalej je však slepá, no aj napriek tomu vraví, že teraz žije plnohodnotný život. Dokonca aktívnejší, ako v minulosti.
Podobne sa popasoval s chorobou aj v súčasnosti nezávislý hudobný terapeut, Angličan Russ Palmer. Postihnutie sa prejavilo nečakane, v produktívnom veku. "Terapeut sa zo mňa nestal z večera na ráno. Pracoval som ako počítačový programátor, keď som zistil, že strácam sluch aj zrak. Hluchoslepota sa objaví nečakane, v priebehu času sa mení a nedá sa ovplyvniť. Len sa naučiť s ňou žiť. V roku 1989 som musel odísť do dôchodku a rozmýšľal som, čo bude ďalej. Miloval som hudbu aj techniku. Urobil som si z nich akési barly a začal som študovať hudbu, čo ma zaviedlo do Nórska. Odtiaľ som išiel do Fínska na Hudobnú akadémiu v Helsinkách. Učil som sa dlho, ale dá sa s tým žiť, keď viete, čo chcete dosiahnuť," povedal o sebe Palmer. Choroba mu pripravila ešte niekoľko prekvapení. Jeho stav sa rapídne zhoršoval. Netušil, či ešte bude schopný využiť roky štúdia a hrať, hoci v tom čase už vydal prvé autorské CD. Rok 2004 znamenal posun, keď prekonal operáciu. Aj on má v jednom uchu implantát a trochu počuje, ale je odkázaný komunikovať najmä posunkovou rečou. Práve táto forma dorozumievania ovplyvnila jeho život aj inak.
Na jednej konferencii vo Švédsku stretol svoju manželku Rittu Lahtinnen. Mimochodom, meno Ritta v posunkovej reči znamená úsmev. "Už som ani nedúfala, že nájdem svoju životnú lásku a aj keď sme to mali ťažké, sme šťastní. Ako postupovala choroba, stále sme museli meniť spôsob komunikácie a aj to ma motivovalo k tomu, aby som začala pracovať na doktorandskej práci o formách komunikácie posunkovou rečou. V tejto oblasti je výskum stále v plienkach," dodala Ritta Lahtinnen.
Takých a podobných príbehov je veľa, preto chcú odborníci diskutovať o aktuálnych problémoch, s ktorými zápasí hluchoslepá populácia, ale aj porovnávať podmienky v rôznych krajinách, či odovzdať si skúsenosti v oblasti vzdelávania aj foriem komunikácie.
Konferencia potrvá do nedele a v pláne je aj viacero spoločenských podujatí. Napríklad dnes o 18.30 hod. v zasadačke prešovského Krajského úradu sa uskutoční divadelné predstavenie pod názvom Prelomenie tichej temnoty. Účinkovať budú 4 hluchoslepí a 4 asistenti z centra v dánskom meste Aalborg. Hra privedie divákov do ich sveta ticha a tmy, ale plného citov a zážitkov, ktoré dokážu svojsky pretlmočiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš