Štatistiky z posledných rokov hovoria, že sa znížil počet ľudí s trvalo poškodeným zrakom a vývoj medicíny napreduje. Faktom však ostalo, že zelený zákal je rovnako veľkým strašiakom, hoci sa nevyskytuje tak často, ako v minulosti. Otázkou je, v akom štádiu choroby pacient vyhľadá očiara. Napríklad pri krátkozrakosti je riziko zeleného zákalu vyššie, pričom veková hranica ľudí s takto poškodeným zrakom sa posúva stále nižšie.
V súčasnosti sú však k dispozícii prístroje, ktoré dokážu diagnostikovať problém v ranom štádiu. Aj v Prešove sú dve ambulancie, ktoré nimi disponujú. Navštívili sme jednu z nich, aby sme sa o tejto diagnostickej metóde dozvedeli viac. "Podstatou vyšetrenia na auto-tonometri-pachymetri je meranie vnútroočného tlaku, ale aj hrúbky rohovky, pričom prístroj namerané hodnoty okamžite vyhodnotí. V minulosti sa stávalo, že sme namerali vyšší očný tlak, pričom hranica je 10 až 21 milimetrov ortuťového stĺpca a už sme pacientovi predpisovali lieky. Niekedy ich však akútne nepotreboval, lebo jeho hrúbka rohovky zodpovedala primeraným hodnotám. Na tomto prístroji je vyhodnotenie presné," konkretizovala funkcie prístroja ambulujúca Mária Struková. Zdôraznila pritom, že hrúbka rohovky, ktorej priemerná hodnota je od 500 do 520 mikrónov, hrá dôležitú úlohu pri hodnotení nameraného očného tlaku. Čím je rohovka tenšia, tým je riziko glaukómu, teda zeleného zákalu, vyššie.
Preto je tento prístroj prínosom pri presnejšom diagnostikovaní začiatočného štádia, hoci kompletné vyšetrenie si vyžaduje preverenie viacerých faktorov. "Asi dve percentá populácie na Slovensku trpia glaukómom. Najčastejšou príčinou poškodenia zrakového nervu a úbytku nervových vlákien je zvýšený vnútroočný tlak. Kým šedý zákal sa v súčasnosti dá úspešne operovať a pacient vidí, keď sa glaukóm nepodchytí a narobí škody na zrakovom terči, operácia pomôže len čiastkovo a poškodenie zraku je trvalé," dodala očiarka M. Struková.
Podobne ako iní odborníci, aj ona varuje pred podceňovaním choroby očí. Bolesti hlavy, výpadky videnia v zornom poli, či hmlisté videnie sú najčastejšie signály, s ktorými pacienti prichádzajú do ambulancie. Spomínaná špecialistka odporúča nepodceňovať príznaky a vyhľadať pomoc.
Ešte donedávna museli Prešovčania za takýmto vyšetrením cestovať do Košíc. Hoci v súčasnosti sa môžu dať vyšetriť v dvoch ambulanciách, opýtali sme sa, či to v 100-tisícovom meste nie je málo. Podľa M. Strukovej sú také podmienky optimálne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš