najdramatickejší na území TANAPu za ostatných takmer päť desaťročí. Keby nebolo vetra, vysporiadali by sa s ním v sobotu popradskí hasiči relatívne rýchlo.
"Však to bol len taký normálny požiar, čo ja viem, možno nejaký turista odhodil špak, alebo čo sa udialo. No zakrátko už nikomu z nás nebolo všetko jedno. Plamene sa šírili doslova bleskovo," uviedol domáci obyvateľ Tatranskej Polianky.
S obavami sledovali postup ohňa obyvatelia Tatranských Zrubov a Nového Smokovca. Podvečer sa oheň začal "deliť", jedna vetva postupovala do kosodreviny v masíve Slavkovského štítu, druhá dole k obytným zónam. "Tie plamene doslova skákali v tridsaťmetrových dĺžkach, vytvárali nové ohniská. Mať ho pod kontrolou bolo takmer nemožné, bez pomoci zhora by to bolo ťažké," popísali v nedeľu už značne vyčerpaní hasiči. Tých sa napokon v Tatrách zišlo deväťdesiat z celého Slovenska. Na pomoc prišli aj vrtuľníky ministerstva vnútra, ministerstva obrany a popradskej leteckej spoločnosti Air Transport Europe, takisto lietadlá - čmeliaky z Trnavy a Košíc. Hasiči mali k dispozícii okolo 30 cisterien, pomáhali aj vozidlá Podtatranskej vodárenskej spoločnosti.
"Najprv to vyzeralo, že nám zhorí desať hektárov lesa, o hodinu to už bolo 50 hektárov a po poslednom monitoringu padlo ohňu za obeť 212 hektárov," uviedol v nedeľu popoludní riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška. Ako dodal, lesníci sa ešte nestačili spamätať z jednej katastrofy a už je tu ďalšia. "Predbežné odhady škôd na dreve a výsadbách hovoria o sume okolo 12,5 milióna korún, ale enviromentálne škody pôjdu do státisícov, oheň totiž zachvátil dve národné prírodné rezervácie," upresnil Peter Líška. Oheň takéhoto rozsahu zrejme Tatry po uzákonení národného parku ani nezažili. "Boli tu veľké požiare, určite v začiatkoch minulého storočia pod Slavkovským štítom, v štyridsiatych rokoch v Kôprovej doline a rozsahom veľký bol aj požiar nad Vyšnými Hágmi. Za ostatých päť desaťročí je to však jeden z najväčších požiarov," pripomenul riaditeľ ŠL TANAPu.
Bleskovým postupom ohňa bol zaskočený aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. "Je mi nesmierne ľúto, že keď opäť prichádzam do Tatier, znovu vidím katastrofu. Tatranci sú už právom vyčerpaní, najprv kalamita, teraz požiar. Budeme sa musieť ešte pripraviť na to, čo nás v budúcich desiatich rokoch v Tatrách čaká," poznamenal minister. Ako dodal, nadišla chvíľa, aby všetci začali rozmýšľať sedliackym rozumom a zvažovali všetky riziká. "Mnohí hovorili o tom, že v Tatrách máme biotop európskeho významu. Môžem ubezpečiť, že to, čo vyhorelo, už takýmto biotopom určite nie je," uzavrel Z. Simon na margo nedávnych ochranárskych sporov s lesníkmi v kauze protipožiarnych opatrení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš