(AWO) z nemeckého Nordhausenu. Podľa slov riaditeľa RDM Vladimíra Filipa, pobyt nemeckých detí je výsledkom spolupráce, ktorá odštartovala ešte vlani.
„V uplynulom roku prišli nemecké deti na návštevu k nám. Toho roku sme zasa boli my u nich a následne prišli oni opäť k nám. Zariadenie v Nordhausene funguje na troška inej báze, sú otvorenejší. U nás máme výlučne len dievčatá, kým u nich ide o koedukované zariadenie, teda zmiešané. Deti sú však rovnaké všade. Nepolepšiteľné alebo s problémami v rodinách, či s osobnostnými problémami. Tie sa snažíme prevychovať," priblížil V. Filip.
Ako ďalej zdôraznil, medzinárodná spolupráca sa rozrástla aj o zariadenie ležiace na juhu Francúzska. Francúzi sa so slovenskými a nemeckými kolegami stretli v Nordhausene. „Mali sme možnosť zoznámiť sa nielen s nemeckým školským a výchovným systémom, ale aj francúzskym. Vo Francúzsku fungujú tieto zariadenia inak ako u nás a taktiež sa dosť odlišujú od nemeckého štýlu. Radi by sme v spolupráci pokračovali aj naďalej. Je to však otázka ďalších finančných prostriedkov. Nadviazali sme spoluprácu aj v športovej oblasti. Na budúci rok bude náš domov miestom konania 31. ročníka celoštátnych športových hier reedukačných domovov mládeže a diagnostických centier v rámci celého Slovenska. Na športové hry prijali pozvanie aj nemeckí kolegovia a ich deti," uviedol V. Filip.
Podľa slov Mária Herza z Nordhausenu, najväčším rozdielom medi slovenskými a nemeckými zariadeniami je to, že u nás sú štátnymi inštitúciami, kým v Nemecku sú v súkromných rukách. „Všetko zastrešuje centrálna organizácia AWO. Na Slovensku sú to väčšie zariadenia. My máme viacero, ale menších. Niektoré metódy, ktoré sa používajú na Slovensku, by sa dali aplikovať aj u nás. No zásadné veci je dosť ťažké preberať, keďže sme krajiny s rôznou legislatívou," zdôraznil M. Herz. Zároveň uviedol, že veľkým plusom v RDM v Spišskom Hrhove a na Slovensku vôbec je to, že pri zariadeniach fungujú školy. Veľkým problémom u nich je rozvoz detí do mestských škôl. Chovanci totiž často utekajú zo školy a dochádzka je veľmi stresovou záležitosťou.
„U nás si dievčatá môžu vybrať z piatich učebných odborov. Rozsah ich trvania je od troch do jedného roka. Tento systém sa veľmi osvedčil a máme stopercentnú účasť na školskej dochádzke. Dievčatá, ktoré nemajú veľké osobnostné problémy, navštevujú aj školy mimo zariadenia. Jedna chovankyňa navštevuje gymnázium v Levoči a niekoľko dievčat stredné odborné učilištia v Spišskej Novej Vsi," dodal riaditeľ RDM v Spišskom Hrhove, ktoré má kapacitu 82 chovankýň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš