postavenie. Rozhodnutie o demontáži padlo preto, lebo na mieste, kde stál, za tenisovými kurtmi, sa začal nakláňať, mal narušenú statiku a cez poškodenú strechu do neho pršalo. Keď sa v lete 2003 rozobral, uskladnil sa tak, že osobitne boli uložené časti svätyne, osobitne časti podvežia a tiež babinec. Kostolík z Mikulášovej je kultúrnou pamiatkou a patrí do majetku Šarišského múzea v Bardejove. Dlho sa tiež zvažovalo, kde bude stáť, uvažovalo sa o viacerých variantoch. Dokonca aj nad tým, že sa vráti na pôvodné miesto. Napokon sa rozhodlo pre dolnú časť skanzenu. To preto, aby bol ľahko prístupný, lebo kostolík už nebude iba muzeálnym exponátom, ale živým organizmom. Budú sa v ňom slúžiť gréckokatolícke liturgie.
Anna Holtmanová, zastupujúca riaditeľa múzea, nám povedala, že definitívne dokončený by mal byť koncom septembra, „ale vidím to tak, že hotový bude skôr, robí sa totiž na ňom s veľkým fortieľom".
Verejnú súťaž na demontáž a znovupostavenie kostolíka vyhral majiteľ dielne na výrobu šindľov z Hervartova. Jozef Harčár pristúpil na rozpočet 2,9 milióna korún, ktoré investor v roku 2003 núkal. Dnes si nad tým láme hlavu, lebo zistil, že sú nutné viaceré práce, s ktorými rozpočet nerátal. Spomenul napríklad očistenie trámov od impregnácie. „Museli sme tiež vyvinúť veľa úsilia, aby nové drevo vyzeralo ako staré. Aj pílou vyrezaný hrubý trám sme museli ručne dotesávať."
Spomenul aj polychrómiu, ktorá tiež nebola v rozpočte. „Predtým sa miešali farby ináč, teraz sú veľké možnosti, napríklad sa dajú použiť nezmývateľné farby. Dôležité je, aby časom nepopraskali." Polychrómiu na vežiach kostola robili tak, že farby sa namiešali na zemi a tenkým klasickým štetcom sa natieralo už hore, neraz na ťažko prístupných miestach.
Čo bude v kostolíku iné, sú jeho základy. Jozef Harčár ich dal urobiť z tvrdého dreva. „Pôvodne boli z mäkkého, rozhodol som sa však pre dubové trámy, aby niečo vydržali," skonštatoval.
Keďže s kostolíkom, ako sme už uviedli, sa štyrikrát manipulovalo, bolo podľa neho najťažším dať zrub dokopy, hlavne ukončiť časť pod vežičkami. To napriek tomu, že celý kostolík pri rozoberaní zakreslili, nafotografovali a označili si jeho časti. Podľa Harčára sa veľa vecí muselo riešiť za pochodu, ako oplotenie, elektrika, signalizácia, kríže, lavičky aj ikonostas.
Napriek tomu, že práce na kostolíku sa podľa harmonogramu mali začať v máji, do práce sa pustili ihneď ako zišiel sneh. Dozor nad celou akciou majú pamiatkári. Muselo sa totiž rozhodnúť, ktoré drevo sa dá použiť a ktoré časti sa musia nahradiť novým drevom. Harčák podotkol, že približne 40 percent dreva vymenili.
Boli však aj také časti, ktoré opravili protézou, dalo sa to v tom prípade, ak drevo malo zdravé jadro. „Pamiatkári totiž tlačili na to, aby sa použilo čo najviac pôvodného dreva," zdôraznila Holtmanová.
Šindle na kostolíku sa všetky osadili nové. V tejto súvislosti sa žiada uviesť, že kostolík z Mikulášovej sa prestavuje už piaty raz. Postavený bol v roku 1730, o sto rokov neskôr ho rozšírili a v roku 1934 ho premiestnili do Bardejovských Kúpeľov. V roku 2003 ho rozobrali. Okrem kostolíka sa rekonštruuje aj ikonostas. Z niektorých jeho častí sa vyhotovia kópie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš