Letné prázdniny u nej trávia vnúčatá, jej dospelé deti žijú v Levoči a v Prešove. Tak ako väčšina mladých ušli z rodnej dediny „do sveta" za prácou.
Vyšné Repaše v Levočských vrchoch čaká za pár rokov pravdepodobne smutný osud. Zrejme tu bude iba raj pre chatárov. Mladí zutekali a starí tu iba dožívajú. Iba prednedávnom sme v našich novinách uverejnili článok o tom, že v susednej obci Uloža si miestni nemajú kde kúpiť chlieb. Tamojšia podnikateľka zatvorila predajňu. Vo Vyšných Repašoch to nie je našťastie až tak čierne, scenár je však podobný. Miestna predajňa je otvorená iba trikrát v týždni. Ako nám povedala majiteľka Ľubica Široká, cez letné prázdniny je to aj častejšie.
Aj prevádzka tejto predajne je svedectvom toho, že v dedine žalostne klesá demografická krivka. Podnikateľka sa jednoducho prispôsobila dopytu. „Prevádzkujem aj predajňu v neďalekej obci Pavľany, kde žije 60 ľudí. Tu som doobeda, tam poobede. Z jednej predajne, ako sa povie, by som nevyžila," popisuje nám Ľ. Široká. Hovorí sa, že v každej dedine musí byť krčma a kostol. Vo Vyšných Repašoch to neplatí. Miestne pohostinstvo musela prednedávnom podnikateľka zatvoriť, chýbali zákazníci.
Celkovo v obci žije 110 obyvateľov. Vyšné Repaše pamätajú aj lepšie časy, a to viac ako 300 ľudí žijúcich v tejto obci. V čase našej návštevy nám domáci narátali približne päť rodín do 40 rokov. „Nežije tu žiadna mládež. Detí je tu iba zopár. Keď je v kostole prvé sväté prijímanie, niekedy naň ide iba jedno dieťa," hovoria nám miestni.
Úbytok mladých v obci nám potvrdil aj starosta Jozef Vasko. Aj jeho dospelé deti odišli z Repáš za prácou do Prešova a Stropkova. „Je to logické, čo tu budú robiť mladí, keď sa nemajú kde zamestnať. Do Levoče je to od nás 14 kilometrov, lenže v tomto meste je ťažké nájsť si prácu," popisuje starosta hlavný dôvod odlivu ľudí v produktívnom veku. V obci je celkovo 87 domov, z toho iba 40 je obývaných. „Na prstoch jednej ruky sa dajú porátať ľudia z dediny, ktorí sú v produktívnom veku a pracujú," hovorí aj takéto prekvapujúce štatistické údaje J. Vasko. Ako chaty majú evidovaných desať nehnuteľností. Predajňa potravín otvorená iba trikrát v týždni podľa slov starostu vraj nikomu neprekáža. „Môžeme byť radi, že si máme kde kúpiť aspoň zápalky," povedal nám.
Ďalšia Repašanka nám ukazuje veľký dom s modernými žalúziami a pekne upravenou záhradou. „S manželom sme vychovali päť detí, nikto tu neostal. Najmladší syn, ktorý žije v Levoči, aj zvažoval ostať tu. Lenže pracuje na zmeny v Spišskej Novej Vsi. A predstavte si, cez víkendy tu nepremávajú takmer žiadne autobusové spoje. Viete, ako to je dnes so zamestnaním. Nemôžete špekulovať a vyhovárať sa na spoje. Keby sme vedeli, že žiadne z detí tu neostane, veruže by sme takýto dom ani nestavali," opisuje pomery vo svojej rodine.
Navštívili sme aj domácnosť „odvážlivcov" z radov mladšej generácie, ktorí sa rozhodli usadiť sa vo Vyšných Repašoch. „Môj manžel pochádza z Ulože, ja som sa narodila tu. Už sa odtiaľ neodsťahujeme, ako sa hovorí, zapustili sme tu korene. Ale veľmi toto rozhodnutie ľutujem kvôli mojim deťom," povedala nám 38-ročná Repašanka. Jej manžel pracuje mimo regiónu na týždňovky, ona sa domá stará o chorú babku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš