najprv na malej ploche, tá sa však postupne vplyvom vetra rozrástla do väčších rozmerov. Hasenie komplikoval fakt, že "červený kohút" sa dostal do časti lesa s nespracovanou kalamitou, do polomu.
"Bol to veľmi ťažký terén, vyslovený polom, pováľané stromy boli nakopené aj do výšky piatich metrov. V takých podmienkach je ťažké nielen pohybovať sa, ale horšie je viesť útočné vedenie," vysvetlil Jozef Michlík z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Poprade.
Aby si popradskí hasiči mohli rýchlo a efektívne poradiť s ohňom, privolali na pomoc vrtuľník Mi-17 z Prešova. "Zasiahol veľmi operatívne, to potvrdzuje, že postup podľa Projektu protipožiarnej ochrany tatranského lesa po kalamite je účinný," dodal veliteľ Adrián Takáč.
Ako dodal, výhodou bola aj relatívna blízkosť zdroja vody. Vrtuľník ju naberal do 1500-litrového bambi vaku z neďalekých "jazier" batizovských štrkopieskov. "Lietal s bambi vakom doslova kyvadlovo, na požiarovisko vylial asi dvadsaťtisíc litrov vody. Vďaka tomu sme mohli požiar dostať pod kontrolu krátko po ôsmej večer," poznamenal Adrián Takáč.
O ohni v polomovom lese, ktorý patrí gerlachovským urbárnikom, sa hasiči dozvedeli vo štvrtok okolo štvrť na štyri popoludní. Päť hodín sa okrem pomoci zo vzduchu ešte 15 profesionálnych hasičov z Popradu a ich kolegovia - dobrovoľníci z Gerlachova trápili s lokalizáciou živlu. Nebolo to jednoduché, prístup k horiacim koreňom a pňom im komplikovali doslova nepriechodné húštiny napadaného dreva.
"V hasení a monitoringu sme pokračovali celú noc, nasadených bolo päť cisterien," upresnil Jozef Michlík.
Hasiči zápasili s likvidáciou ohňa aj v piatok, aj keď už len dohasínali lokálne ohniská. "Vrtuľník je zbytočné volať, toto je robota pre nás, zhora by už zásah nebol účinný, čo mohol, urobil," uviedol A. Takáč.
Ako dodal, príčinou požiaru môže byť nedbalosť pri manipulácii s ohňom neznámou osobu. "Mohol to byť hubár, mohol to byť lesný robotník. V mieste, kde oheň začal, bol celkom intenzívny pohyb ľudí, aj kamión s drevom tam nakladali," dodal veliteľ popradských hasičov.
Zároveň vyzval, aby ľudia pri pohybe v lese boli mimoriadne opatrní a s ohňom radšej nemanipulovali. "Fajčiari by sa mali dôsledne presvedčiť, či zahasili naozaj dobre ohorok, či zápalku neodhodili do suchej trávy," apelujú hasiči.
Oheň nad Gerlachovom zatiaľ zničil vyše päť hektárov kalamitného lesa, predbežné škody urbárnici odhadli na stotisíc korún. "Momentálne sa oheň nerozširuje, darí sa nám zalievať lokálne ohne, ale začína sa dvíhať vietor, dúfame, že to situáciu neskomplikuje a do večera oheň dohasíme," priblížil situáciu v piatok popoludní veliteľ zásahu P. Ščigulinský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš