Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Ujdite pred slnkom k vode!

V týchto dňoch nás doslova moria tropické horúčavy. Ortuť teplomera sa šplhá nad tridsať stupňov. S prichádzajúcim víkendom nejeden z nás pomýšľa na

príjemný pobyt niekde pri vode. Náš región ponúka nemálo možností, kde sa dá takto osviežiť. Ponúkame vám prehľad kúpalísk a vodných plôch, kde môžete stráviť príjemné chvíle oddychu.

Domaša - Valkov a Tíšava - Známa prírodná nádrž je naozaj vyhľadávanou lokalitou. Na stropkovskej strane navštevujú rekreanti strediská Valkov a Tíšava, patriace pod obec Bžany. Po roku "absencie" sa tu pomaly, ale isto začínajú vracať Poliaci. Strediská sú dobre vybavené bufetmi s občerstvením. K dispozícii je nové parkovisko s kapacitou 220 miest. V stredisku Tíšava je aj stanový tábor. Platí sa desať korún za meter štvorcový. Ceny vstupného sa oproti minulému roku smerom hore nemenili. Dospelí platia pätnásť korún, deti desať. Plavčíkov nájdete jedine v týchto strediskách. Dvaja sú na Tíšave a dvaja na Valkove. Večery sa v týchto strediskách nesú aj v znamení živej hudby. Nájdete ju až na štyroch rôznych miestach, takže je z čoho vyberať.

Skryť Vypnúť reklamu

Domaša - Nová Kelča, Krym, Eva, Dobrá a Poľany - Aj strediská nachádzajúce sa na druhej strane - Eva a Monika (Poľany) sú vyhľadávané. Obec Holčíkovce však do rozvoja stredísk veľa neinvestuje, má totiž finančné problémy súvisiace s exekúciou. V minulom roku sfunkčnili sociálne zariadenia so sprchami a teplou vodou. Rekreanti ich nájdu zhruba 50 metrov od pláže. Stanovať sa dá aj v tejto oblasti. Vo vranovskej časti Domaše sa nachádza aj stredisko Dobrá a Dobranská zátoka. V týchto častiach je tiež k dispozícii nielen pláž, ale aj ubytovacie a stravovacie zariadenia. Nechýbajú ani obchody, či "klasická" krčma. Smerom od Evy na stropkovskú časť sa nachádza malé no útulné stredisko Krym a väčšia Nová Kelča. Stačí si len vybrať...

Skryť Vypnúť reklamu

Pavlovce - Kúpalisko Ragleng, nachádzajúce sa v obci, je od Prešova vzdialené 20 kilometrov. Je vyhľadávané a obľúbené. K dispozícii je bazén s dĺžkou 40 metrov a šírkou deväť metrov. Malé ratolesti sa môžu "vyčľapkať" v detskom bazéniku s priemerom štyri metre. Kúpalisko ponúka veľkú trávnatú plochu na slnenie a niekoľko bufetov na občerstvenie. Vstupné pre deti od šesť rokov a dospelých je cez týždeň 40 a počas víkendu 50 korún. Zaplávať si môžete aj v noci. Niekoľko metrov nad kúpaliskom sa nachádza ranč s koňmi s možnosťou ubytovania.

Stropkov - Kúpalisko nachádzajúce sa v meste je vyhľadávané nielen domácimi, ale aj rekreantmi z okolitých regiónov. Plávať a slniť sa tu chodia aj Poliaci. K dispozícii je bazén "päťdesiatka" a detský vyhrievaný bazén. Vstupné pre dospelých je 35 korún, deti do troch rokov neplatia. Od troch do osemnástich rokov zaplatia kúpaniachtiví 20 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Nočné kúpanie začína o ôsmej večer a trvá tri hodiny.

Remeniny - Rybník v obci nie je oficiálnym miestom na kúpanie, využívajú ho však miestni obyvatelia a chatári. Kúpanie v ňom je teda na vlastnú zodpovednosť. Rybári, ktorí tu chytajú ryby, momentálne čistia rybník od nánosov z povodní.

Svidník - Letné kúpalisko Vodný svet vo Svidníku funguje už piatu sezónu. Na nevyužitom mestskom pozemku spoločnosť KM - systém, s. r. o., Prešov vytvoril vodnú a rekreačnú plochu s primeranými službami. Aktívny oddych tam nájdu dobrí plavci v bazéne s rozmermi 50 x 22 metrov, v rekreačnom o polovicu menšom, ale aj deti tam majú vhodný bazén. V areáli je dostatok priestoru na leňošenie na slnku aj športovanie na volejbalovom ihrisku, či pri stolnom tenise. Atrakciou pre deti sú rôzne preliezačky, motocykle, autíčka, no a aj občerstvovacie služby sú na slušnej úrovni. Vari aj preto sa počas sezóny konajú na kúpalisku aj rôzne spoločenské a športové podujatia. Prevádzkovateľ Jozef Kráľ, v snahe prilákať na kúpalisko viac Svidníčanov a ľudí z okolia prišiel tento rok s novinkou, takzvanou rodinnou pernamentkou. Tá umožňuje za 300 korún 10 vstupov pre rodiny s deťmi. Na to, že sa tam dá stráviť príjemný deň, ani vstupné poplatky v porovnaní s mestami na okolí nie sú vysoké. Vstupenka na celý deň stojí 50 korún, ale keď si chcete zaplávať po 16.hodine, alebo povedzme len dve hodiny, dostanete výraznú zľavu. Na tú majú nárok aj dôchodcovia a deti do troch rokov sa môžu kúpať zdarma. Kúpalisko má však ešte jednu výhodu. Keďže je na veľkej ploche, ani stovky návštevníkov nemajú pocit, že sa v bazénoch tlačia ako sardinky, alebo že si počas dňa nemajú kde umiestniť ležadlo.

Bardejov/Bardejovské Kúpele - Dva letné kúpaliská sú k dispozícií pre návštevníkov Bardejovských Kúpeľov. V spodnej časti, neďaleko parkoviska je mestské kúpalisko s bazénom o dĺžke 33 metrov. Na tomto kúpalisku je tobogan pre deti. V hornej časti je zase kúpalisko, ktoré patrí Bardejovským Kúpeľom. Výhodou tohto kúpaliska je pekné prostredie a tiež reštaurácia. Oba kúpaliska v Bardejovských Kúpeľoch majú vyhrievanú vodu. V mestskom, podľa slov pracovníka mestského podniku služieb Bapos Vladimíra Harajdu je teplota vody 25 stupňov.

Mesto prevádzkuje ešte ďalšie letné kúpalisko, ktoré je na štadióne v Bardejove. Má dva bazény pre dospelých a jeden detský. Na tomto kúpalisku je pre návštevníkov k dispozícií aj možnosť zahrať si plážový volejbal a minigolf, tiež kútik pre deti. Pre návštevníkov, ktorí nemajú radi priveľa slnka sú pripravené slnečníky, ale existuje aj možnosť uchýliť sa pod stromy.

Podľa Harajdu v mestskom rozpočte na tento rok bolo na prevádzku letných kúpalísk vyčlenených 250-tisíc korún. "Použili sme ich ešte v júni na prípravu kúpalísk na sezónu. Bolo treba vyčistiť areál, bazény, sociálne zariadenia a namaľovať šatne," uviedol. Skrátka, skôr než začiatkom júla otvorili kúpaliska, už malo mesto na nich stratu 250-tisíc. Do dnešných dní už strata z prevádzky oboch kúpalísk dosiahla 600-tisíc korún. "Boli totiž aj také tri dni, že na kúpalisku nebola ani noha. Aj v uplynulých dňoch bola návštevnosť slabá. Očakávame však, že teraz horúce dni nám stratu znížia," poznamenal, zároveň pridal informáciu, že v minulom roku sezónu na letných kúpaliskách mesto skončilo so stratou 700 tisíc korún.

Všetky bardejovské kúpaliská sú pre verejnosť otvorené do 19. hodiny, celodenné vstupné na kúpalisku patriacom Bardejovským Kúpeľom pre dospelých je 100 korún. Na mestských 35 korún, pre deti, študentov a dôchodcov dokonca iba 25 Sk.

Nižná Polianka - Na polceste medzi Bardejovom a Svidníkom, konkrétne v Nižnej Polianke je ešte prírodné kúpalisko Makovica. Kúpať sa tu dá v bazéne o rozmeroch 50 x 90 metrov. Voda má teplotu 24 stupňov. K dispozícii pre návštevníkov sú tu tri stánky s občerstvením, zadarmo slnečníky, detský kútik, tiež skokanský mostík. Dá sa prespať aj "pod širákom" v stráženom táborisku priamo v areáli kúpaliska.

Sabinov - V Sabinove je jedno prírodné kúpalisko. Jeho súčasťou sú tri bazény - detský, dvadsaťpäťmetrový a olympijský päťdesiatmetrový. Prevádzkovateľ kúpaliska ponúka aj možnosť nočného kúpania. Nevýhodou sabinovského "kupka" je veľký počet návštevníkov, málo stánkov s občerstvením. Hoci návštevníkov informujú o tom, že dvadsaťpäťmetrový bazén je vyhrievaný, voda je v ňom občas býva studená.

Drienica - V Drienici v Sabinovskom okrese je kryté kúpalisko. Funguje počas celého roka. V jeho priestoroch je bar s možnosťou občerstvenia, sauna, posilňovňa, vírivá vaňa. Dvadsaťpäťmetrový bazén je vyhrievaný. V lete je možnosť opaľovania sa na pribudovanej terase. Nevýhodou je absencia detského bazénu, ktorý "padol za obeť" novovybudovanej saune.

Lipany - Výhody prírodného kúpaliska v Lipanoch je malý počet návštevníkov. V areáli je jeden dvadsaťpäťmetrový bazén. Nevýhodou sú chýbajúce parkovacie miesta, absencia bufetov a stánkov s občerstvením. Podľa miestnych je vraj v bazéne studená voda.

Jakubovanská priehrada - Vodná nádrž sa nachádza v katastri obce Jakubovany. Jej výhodou je možnosť lovu rýb, stanovania. Nevýhodou je to, že je "odrezaná od sveta", chýbajú stánky s občerstvením. Hoci tu platí zákaz kúpania, viacerí ho porušujú.

Rožkovanské rybníky - Tri rybníky sa nachádzajú neďaleko Lipian. V tichom prostredí pri rybníkoch často stanujú rybári, ktorým sa tu darí a viacerí sa môžu popýšiť peknými úlovkami. Nevýhodou je zákaz kúpania a znečistená voda. Napriek tomu sa mnohí odvážlivci v rybníkoch kúpu.

Prešov - Obyvatelia Prešova a okolia majú s kúpaliskami pomerne problém. Na taký počet obyvateľov je ich málo. Na Sídlisku III sa nachádzajú bazény, ktoré prevádzkuje Mestská správa služieb. Výhodou je čistá voda. Bazény na tomto kúpalisku sú štyri, plavecký (180 cm), stredný a dva detské. K dispozícii je aj občerstvenie, či minigolf. Výhodou je aj dostupnosť kúpaliska (pravidelne tam chodia linky MHD 4, 8 a ďalšie), ktoré sa nachádza v strede sídliska. Problémom býva jeho kapacita, záujem ľudí je často väčší. Mamičky s deťmi by si mali dať pozor na výtržníkov pri detských bazénov, či už sú to dôchodcovia, ktorí sa domnievajú, že detské bazény slúžia na to, aby i tam vymáčali nohy, alebo mladí šarvanci, ktorí bezhlavo (napriek zákazom) skáču do bazénov. Inak je toto miesto optimálne na letné slnenie a kúpanie, k dispozícii sú sprchy, ležadlá či slnečníky, vstupné je prijateľné, po 16. hodine zaplatí dospelý človek len 30 korún.

Delňa je najväčšie (a jediné) kúpalisko v Prešove. Nachádza sa na konci mesta, pri výpadovke na Košice, chodí naň spoj MHD č. 45. Letné kúpalisko prevádzkuje Združenie právnických osôb Delňa, ktoré na ňom vykonalo viaceré vynovenia, pričom sľubuje, že v budúcnosti bude z areálu aquapark. Výhodou Delne je jej rozsiahlosť, pomerne kvalitné služby a možnosti vyžitia. Horšie je to s vodou, ktorá je známa vysokým množstvom rias. Tie sú odstraňované denne, ale úplne odstrániť sa nedajú. Z hygienického hľadiska je však voda v Delni nezávadná. Atrakciou je tobogán, ktorý už funguje a jedna jazda stojí 5 korún. Okrem toho sa na Delni konajú aj kultúrne akcie (napr. v nedeľu to bude párty Rádia Východ), dá sa tam hrať futbal, volejbal, ale trebárs aj prenajať gril. Základné vstupné je 50 korún, sú aj rôzne zľavy.

Kokošovce - V katastri obce Kokošovce neďaleko Prešova sa nachádza priehrada Sigord. Žiaľ, kúpať sa na nej nedá, chýba voda. Služby v tejto lokalite existujú, či už ide o občerstvovacie zariadenia, alebo chaty či penzióny, ale chýba to hlavné - možnosť kúpania.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 697
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 123
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 801
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 532
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 005
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 294
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 202
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 178
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 440
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Celec

Rozhovor s molekulárnym biológom Petrom Celecom.


4. aug
Branislav Benčat

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


4. aug

Na mieste zasahujú hasiči.


a 1 ďalší 30m

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop