Pporovnávajú ju so situáciou, ktorá bola pred pár rokmi na Matičnej ulici v Ústí nad Labem. Postavený múr tam napokon zbúrali. Prešovská kauza vznikla na mestskom zastupiteľstve, kde skupina občanov z okolia tehelne presvedčila poslancov, aby nepokračovali v prístavbe prístreší v tejto lokalite. Presnejšie, poslanci schválili zriadenie komisie: "za účasti zástupcov všetkých mestských častí s cieľom prehodnotenia lokalít výstavby prístreší pre neprispôsobivých občanov". Žiadajú tiež: "realizovať projektované opatrenia na ochranu majetku a zvýšenia bezpečnosti dotknutých". V projekte sa počítalo aj s výstavbou múru, čo niektorí poslanci zdôrazňovali v rozprave za potlesku signatárov petície.
Reakcie na "kauzu múr" neutíchajú. V Korzári sme priniesli článok Petra Németha zo združenia Romar, ktorý už roky takmer denne pracuje v danej lokalite a pozná tamojšiu situáciu. Németh tvrdí, že "múr nič nevyrieši". Na jeho slová zareagoval Oleg Tkáč, predseda petičného výboru proti výstavbe prístreší v lokalite Stará tehelňa. P. Némethovi odkazuje: "Predpokladám, že pred vašim bytom či rodinným domom máte dvere, ktoré zrejme nikomu nevadia. Pýtam sa vás, načo ich tam máte? Chodí vám po izbe či byte niekto cudzí? Od mesta len žiadame, aby oplotil mestský pozemok, na ktorý umiestnil predmetnú stavbu a oddelil ho od súkromných pozemkov, kde sú domy a záhrady, pretože obyvatelia nájomných bytov si bežne korzujú po nich a nie vždy s tým najčistejším úmyslom." Ako ďalej uvádza, ploty majú domy, firmy, nemocnice, obchody či cintoríny. "Možno to nie je pre vás novinka, ale v blízkosti územia sa nachádza lokalita, ktorá z pohľadu ochrany prírody má ochranársky význam výskytu brehule ako hniezdna lokalita, a tiež sa tu nachádza paleontologická lokalita. Už skôr projektované oplotenie malo znemožniť, okrem iného, pohyb obyvateľov nájomných bytov smerom k obom zaujímavým lokalitám ochrany prírody, lebo v budúcnosti by mohlo dôjsť k devastácii oboch, čo sa aj potvrdilo," tvrdí O. Tkáč, pričom zdôraznil, že nehovorí o múre, ale o oplotení.
Poslankyňa Marta Kollárová nazvala problém okolo múru kačicou. "Múr nikdy nebol v pláne a ani ja nie som za to, aby sa realizoval. Ide však o úpravu terénu, ktorá podľa projektu slúži na spevnenie terénu nad troma športovými ihriskami, ktoré tam zatiaľ nestoja, nie o trojmetrový múr. Asi preto došlo k nedorozumeniu," uviedla pre Korzár.
Svoje stanovisko nám doručil aj rómsky aktivista Rudo Pohlodko, študent Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity žijúci na Ulici K Starej tehelni.
Podľa neho: "výstavba oporného múru mnohým pripomína 2. svetovú vojnu - koncentračný tábor". Riešenie problémov lokality vidí v posilnení občianskej stráže. "Napriek tomu, že viem presne, čo prežívajú obyvatelia žijúci v okolí Starej tehelne, dovoľujem si oponovať proti výstavbe oporného múru. Nemyslím si, že múr vyrieši problémy. Naopak, vyvolá to ešte väčší nepokoj a oporný múr nebude mať dlhodobú trvácnosť. Opäť budú neefektívne investované peniaze. Vyššie spomínam, že viem čo prežívajú obyvatelia žijúci v okolí spomínanej ulice. Mnohí obyvatelia z radov Rómov žijúci na Starej tehelni prežívajú to isté. Krádeže, devastácia cudzieho majetku, porušovanie nočného pokoja, hluk a podobne. No nemôžu trpieť kvôli neprispôsobivým občanom všetci. Je potrebné, aby sa na vyriešenie problémov podieľali aj samotní Rómovia, ktorých sa to taktiež týka. Nech sa neriešia problémy o nás bez nás. Potom to bude oveľa efektívnejšie," tvrdí Pohlodko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš