hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Svidníku sa s ňou pasovali niekoľko hodín. Rieka mala totiž po búrke nezvyčajne prudký spád a pod mostom sa vytváral vír, v ktorom jelenica doslova krúžila. Po nemalom úsilí sa im ju podarilo vyloviť.
Veterinár Ivan Stupák, ktorého na miesto činu privolala polícia, konštatoval úhyn bez cudzieho zavinenia. Vylúčil pytliactvo, dokonca aj fakt, že by ju mohlo zraziť auto. Konštatoval, že bola vo vode pravdepodobne niekoľko dní a prúd rieky ju strhol na inom mieste. Zrejme keď sa pokúšala prebrodiť rieku. Ako pravdepodobnú príčinu úhynu určil udusenie, ale nikto nevedel odhadnúť na akom dlhom úseku ju prudká voda Ladomirky vliekla.
Netradičný zásah hasičov pozorne sledovali Svidníčania. Napokon, nie je to každodenná udalosť. Aj nás zaujímalo, čo sa stalo s jelenicou potom a oslovili sme riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michala Zozuľáka. "Zastrelená nebola a keďže nebol známy vlastník uhynutého zvieraťa, postupovali sme podľa platnej legislatívy. Za likvidáciu je v tomto prípade zodpovedná samospráva, v katastri ktorej sa kadaver našiel. Preto mesto uhradilo náklady za jej likvidáciu v Asanačnom podniku Mojšova Lúčka v okrese Žilina. Zabezpečili sme to okamžite po vylovení," uviedol Michal Zozuľák.
Keďže rezonovali dohady o tom, že uhynuté zviera bolo vo vode už niekoľko dní, zaujímalo nás, či nemohlo kontaminovať tok Ladomirky a ohroziť tak obyvateľov mesta. "Vylúčili sme takú možnosť, lebo zviera bolo v celistvosti, nemalo vyvrhnuté vnútornosti. Prívalová voda bola intenzívna, a teda aj jej odtok. Kontaminácia bola málo pravdepodobná," reagoval a dodal, že je v ich kompetencii chrániť obyvateľov, preto trvajú na tom, aby sa mrciny neschovávali na čiernych mrchoviskách. Aj za cenu veľkých výdavkov nútia chovateľov, aby každé uhynuté zviera dali odborne zlikvidovať v spaľovni.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš