skanzen. Verejnosti sú prístupné štyri budovy, v ktorých sa dá vidieť všetko od ťažby, tavenia, spracovania soli až po expedíciu. Sprístupnený je gápeľ, šachta Leopold, potom četerňa, čiže zásobník slanej vody. „Táto jediná je v pôvodnom stave," skonštatoval správca pamiatky Marek Duchoň. Tiež sa dá vidieť varňa, v ktorej sa zo slanej vody spracovávala soľ. Nesie meno František, podľa panovníka, ktorý ju dal postaviť, teda podľa cisára Františka II. Sprístupnená je ešte klopačka, tiež tureň, alebo zvonica. Duchoň hovorí, že ostatné budovy sprístupnené nie sú, ako sklad soli, ktorý vyhorel v roku 1986: „Plánuje sa jeho rekonštrukcia. Bude to však veľmi náročná akcia. Začať by sa mala tohto roku, pokiaľ budú finančné prostriedky." Dodal, že na rekonštrukciu pripravili aj projekty, jeden z nich predpokladá 600-tisíc dolárov.
Solivarský skanzen obhospodaruje 3,5 hektárov, šesť budov a jeden rybník, ktorý pôvodne bol zásobníkom sladkej vody pre tunajšiu elektráreň. Bol prvým na východnom Slovensku. Podľa správcu sú všetky budovy nasiaknuté soľou, čiže na nich dlho nevydrží ani omietka: „Je to veľmi náročné na údržbu," hovorí. Len v minulom roku sa ukončila sanácia samotnej šachty, lebo bola staticky narušená. Išlo na ňu 8 milión korún.
Čo sa týka návštevnosti, správca uviedol, že každým rokom sa zvyšuje. Priemerne mali ročne 6-tisíc návštevníkov, ale toho roku už za prvý polrok ich prišlo 7-tisíc: „Dostávame sa do povedomia hlavne u zahraničných návštevníkov. Mali sme ich tu už z celého sveta, Japoncov, z Juhoafrickej republiky, samozrejme Nemcov, Poliakov. Zo Slovenska je však návštevníkov menej. Chodia hlavne školáci a to v máji a júni a potom ešte v septembri."
Múzeum má aj iné aktivity, Duchoň spomenul organizovanie výstav. Pravidelne sa tu koná výstava paličkovanej čipky. Mali aj výstavu rezbárskych prác. Toho roku zorganizovali aj medzinárodný festival paličkovanej čipky. Tiež robia soľnobanský jarmok. V septembri pripravujú v rámci Európskych dní kultúrneho dedičstva výstavu pod názvom Doktor Štefan Budkovič. Je to Solivarčan a bol prvým tunajším riaditeľom a tiež zakladateľom technického múzejníctva na Slovensku. Nakoniec správca dodal, že ich múzeum bolo pre tento rok nominované na pamiatku roka. Cenu udeľuje ministerstvo kultúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš