nich vyvoláva fakt, že po nevítaných vtáčích obyvateľoch cintorína musia neustále čistiť pomníky, náhrobné kamene a obrubníky hrobov.
"Tie havrany sú ako pliaga, nikto sa ich nevie zbaviť. Viem, že sú chránené, ale aspoň na pietnom mieste treba nájsť spôsob, ako ich hniezdenie obmedziť," prejavil nespokojnosť obyvateľ mesta Spišská Belá.
Práve tlak verejnosti spôsobil urýchlenie riešenia, ktoré prijalo mesto. To sa rozhodlo pre zásadnú rekonštrukciu a revitalizáciu zelene na cintoríne. Pôvodne malo v úmysle staré a choré stromy, na ktorých majú havrany svoje hniezda, odstraňovať postupne, v dlhšom časom odstupe. Nespokojnosť ľudí ich však donútila poponáhľať sa. "Do jesene obnovu zelene ukončíme a na jar by už problém s havranmi na cintoríne nemal byť," konštatoval primátor Štefan Bieľak. Už teraz je na cintoríne spílená väčšina starých stromov s hniezdami. Neznamená to však, že cintorín zostane bez zelene. "Staré brezy rúbeme a nahrádzame ich šľachtenými lipami, ktoré dorastú len do výšky štyroch metrov. Budú upravené tak, aby tam nebola možnosť zakladať nové hniezda. V pásme ochrannej zelene budú tiež lipy, ale vyššie, do deviatich metrov," upresnil primátor.
Na revitalizáciu zelene na cintoríne mesto vyčlenilo zo svojej kasy do 600-tisíc korún. "Tým, že postupne dokončíme revitalizáciu zelene, sa havrany síce z cintorína odsťahujú, problémy s nimi však neodstránime, pretože si nájdu miesto niekde inde v meste," dodal primátor.
Podľa jeho slov tak na cintoríne už kvôli havranom sťažnosti nebudú. Staré, vysoké stromy, vhodné na hniezdenie chránených havranov sú v meste v lokalitách, kde sa väčšie skupiny ľudí nezdržiavajú.
Foto: Mira KOVÁČIKOVÁ
Text pod foto: Do jesene má byť revitalizácia zelene na cintoríne hotová, problém s havranmi sa skončí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš