tajné hlasovanie nedodalo všetkým poslancom dostatočnú odvahu na definitívne vyradenie jednej zo štyroch škôlok z evidencie školských zariadení.
Prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Anton Karniš v úvode informoval o poradách riaditeliek jednotlivých MŠ. Tie zvažovali návrh mesta vytvoriť jednu spojenú materskú školu v zmysle jedného riaditeľstva a jedného ekonomického úseku. V každej MŠ by mala riaditeľka svoju zástupkyňu. Okrem MŠ na Vsetínskej ulici sa návrh stretol so zamietavým postojom. "Úspora by nebola taká, ako pri zrušení jednej škôlky, ale tiež to bolo riešenie. Nedovolím si hodnotiť vaše nesúhlasné rozhodnutia," adresoval Karniš vedeniu škôlok. Tie zase oponovali, že v takomto úspornom opatrení nevidia žiadne pozitíva. Ďalším z argumentov boli rozdiely medzi počtami zapísaných a skutočne dochádzajúcich detí. Tie zapísané presahujú päťstovku, pri preverovaní dochádzky za prvých päť mesiacov tohto roka sa zistilo, že len 348 z nich škôlku skutočne využíva. "Ale my dostávame poplatky za zapísané deti, je jedno, koľkokrát bolo dieťa v mesiaci v škole," uviedla riaditeľka MŠ na Tatranskej ulici. "Áno a poplatok je sto korún, ktorý k ničomu nezaväzuje," vrátil jej Karniš.
Riaditeľka MŠ na Okružnej ulici vyjadrila v prípade spojenia škôlok obavy z rušenia tried v závislosti od počtu detí. "Samozrejme. Riaditeľka spojenej materskej školy by sa musela správať manažérsky," potvrdil jej úvahy primátor Starej Ľubovne František Orlovský (na snímke). Zároveň zdôraznil, že práve takéto počínanie by bolo menej radikálne, ako zrušenie jednej materskej školy. Zároveň by zabezpečilo promptnejšie presúvanie pedagogických pracovníkov na jednotlivé MŠ podľa aktuálnych potrieb.
V súvislosti s nedostatkom detí navštevujúcich predškolské zariadenia upozornil Karniš na prezamestnanosť pedagogických pracovníkov v MŠ, až 12 z nich je podľa normatívu nadbytočných.
Po prestávke hlasovali poslanci za zrušenie jednej materskej školy. Na hlasovacom lístku mali zakrúžkovať jednu zo štyroch materských škôl, ktorá by sa mala podľa nich zrušiť. Sedemnásť anonymných hlasovacích lístkov putovalo do urny. Platných bolo len 16. "Jeden hlasovací lístok bol neplatný, nebola na ňom zakrúžkovaná žiadna materská škola," oznámil viceprimátor Starej Ľubovne Milan Knapík. Najviac "čiernych" hlasov dostala MŠ na Tatranskej Ulici, až 6 poslancov sa vyjadrilo za jej zrušenie, druhá "najhoršia" vyšla z hlasovania MŠ na Okružnej ulici, ktorú by zrušili piati poslanci. Dvaja hlasovali za zrušenie MŠ na Štúrovej ulici, traja boli za vyradenie MŠ na Vsetínskej ulici. Keďže na zrušení jednej konkrétnej MŠ sa v prvom kole hlasovania poslanci v nadpolovičnej väčšine nezhodli, nasledovalo druhé kolo hlasovania. Nepopulárny výber sa zúžil na dve MŠ, ktoré v prvom obstáli najhoršie, a to MŠ na Okružnej a MŠ na Tatranskej ulici. Opäť sa vydalo 17 hlasovacích lístkov, ktoré hodili poslanci do urny. Piati poslanci sa k problematike postavili tak, že do urny vhodili nevyplnené hlasovacie lístky. Päť poslancov sa vyjadrilo za zrušenie MŠ na Okružnej ulici a sedem za zrušenie MŠ na Tatranskej ulici. Keďže za zrušenie žiadnej zo škôlok sa nevyjadrila potrebná nadpolovičná väčšina poslancov, ani toto zasadnutie zastupiteľstva nevyriešilo problém nadbytku predškolských zariadení v meste. Počet škôlok sa opäť nezmenil.
"Budeme hľadať vnútorné organizačné opatrenia, ale škôlky majú sami osebe tiež strop, za ktorý sa už v úspore nedá ísť ďalej. Budeme sa snažiť zjednotiť názory poslancov," priblížil ďalší postup po neúspešnom pokuse zrušiť jednu MŠ v Starej Ľubovni Orlovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš