neplatičom a neprispôsobivým občanom. S neplatičmi má zlé skúsenosti aj v samotnej lokalite Stará tehelňa, kde ich je väčšina. Začalo aj s prvými deložáciami, vyprataniami bytu bez zabezpečenia náhradného bývania. Predstavitelia mestskej samosprávy tvrdia, že im po každej deložácii stúpne počet zaplatených nájomných. Napriek tomu to nepovažujú za riešenie. Primátor Milan Benč tvrdí, že problém sa nevyrieši sám od seba, pretože deložovaní obyvatelia sa nestratia, ale opäť sa usídlia v meste, či už v pivnici, alebo v chatrči pri potoku. Navrhol preto výstavbu nízkoštandardných prístreší, ktoré majú byť poslednou inštanciou pre neplatičov. Problém je však s ich umiestnením. Z vytypovaných šiestich lokalít v rôznych častiach mesta bola zastupiteľstvom schválená iba jediná - Stará tehelňa. Zapracovaná už bola aj do prijatého územného plánu.
"Čierneho Petra sme si vytiahli dvakrát. Nahromadí sa tu ďalšie množstvo neplatičov a neprispôsobivých občanov. Počíta sa so 108 novými obyvateľmi, ale v skutočnosti ich bude viac, rastie to geometickým radom," uviedol predseda petičného výboru proti výstavbe prístreší pre neplatičov v lokalite Stará tehelňa Ing. Oleg Tkáč. "V centre mesta rastú druhé Jarovnice," podotkol O. Tkáč, pričom zdôraznil, že "máme tú smolu, že v tejto lokalite nebýva ani jeden mestský poslanec. Ľudia z ulíc Kotrádovej, veselej či Ku Surdoku sú zúfalí". Členka petičného výboru Marcela Gernátová hovorí, že síce oficiálne údaje sú iné, ale reálne na tehelni žije už dnes tritisíc ľudí. Nevie si predstaviť, čo bude, keď pribudnú ďalší.
"Takáto stavba do centra mesta nepatrí... Prístrešia - to je posledná štácia, s tým už ďalej nebudú schopní nič urobiť, nedajú sa ani deložovať," uviedol predseda petičného výboru, ktorý sa obáva, že k prístrešiam sa budú pridávať ďalšie "stavby" chatrčí a lokalita rozšíri. "Napätie bude stúpať. Je nešťastná filozofia ich koncentrovať na jednom mieste." Obavy signatárov petície, ktorých je asi tristo, sú zjavné: zvýšená kriminalita, zvýšený výskyt hlodavcov a chorôb pre nedostatok hygieny, hluk, smrad z vytápania prístreší a chatrčí. Hoci platia mestu dane z nehnuteľností, hodnota pozemkov, bytov a domov v tejto lokalite už nie je taká lukratívna, ako kedysi.
So "susedmi" zo Starej tehelne majú obyvatelia okolitých ulíc neustále problémy. "Dcéru v obchode zbili dvaja malí Rómovia, chceli ju okradnúť. Pred nedávnom jej zasa chceli ukradnúť mobil, ešteže stihla nastúpiť do sedemnástky," povedala pani Gernátová. "Ja som akurát v tej nárazníkovej zóne. S pravidelnosťou tikajúcich hodín chodia do záhrady, lámu marhule, nazerajú k nám do okien. Súkromie nula bodov," povedal O. Tkáč a dodal, že "koľkokrát zapletiem plot, toľkokrát ho rozpletú". Problémy s drobnou kriminalitou páchanou obyvateľmi tehelne, zvlášť maloletými, mal aj jeho syn. "Na našej ulici Ku Surdoku malo skoro každé dieťa problém," hovorí Oleg Tkáč a spomína roztrhnuté tašky, či krádeže. Podľa jeho slov už policajti na ich podnety ani nereagujú. Ako uviedol, keď raz volal deviaty raz po sebe na mestskú políciu, prestali mu dvíhať telefón.
Dnes sa majú podľa informácií z radnice stretnúť zástupcovia petičného výboru s primátorom Milanom Benčom. "Iniciátori petície argumentujú prevažne tým, že vybudovanie prístreší bude znamenať ďalšie zhoršenie spolunažívania občanov v tejto časti Prešova. Primátor mesta chce nespokojným občanom priblížiť všetky fakty, ktoré boli pre toto rozhodnutie radnice smerodajné. Iniciátorom petície zdôrazní, že spomedzi pôvodných 6 lokalít bola poslancami vybratá práve táto. A to z dôvodu voľných kapacít. Vzhľadom k tomu, že v Starej tehelni malo stáť 240 bytov, ale v skutočnosti je postavených 176 vznikla rezerva, ktorú tieto prístrešia vyplnia," uviedol tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák a upresnil: "Keďže vybudovanie týchto prístreší nie je zasadené do lokality, ktorú by mesto v minulosti definovalo ako osadu, štát na ich výstavbu neprispeje. Podľa primátora mesta je však možné náklady znížiť a to napríklad aj zainteresovaním potenciálnych nájomcov do ich výstavby." Podľa radnice sú prístrešia optimálnym kompromisom medzi znižovaním dlhov neplatičov a zamedzením rastu bezdomovstva. Podľa Kaliňáka primátor od stretnutia očakáva vecnú diskusiu a pre všetky strany prijateľné riešenie prehlbujúceho sa problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš