V priestoroch múzea v Solivare sa buduje soľná jaskyňa
Prešov-Solivar - V priestoroch expozície múzea v Solivare bude soľná jaskyňa. V pondelok v prešovskej časti Solivar zaparkoval kamión z Bochnie, z
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mesta, ktoré je 40 kilometrov vzdialené od Krakova. Vyložili z neho panely osadené kamennou soľou. Soľ je farebná: ružová, biela a šedá. Začiatkom týždňa sa soľná jaskyňa v priestoroch bývalej expedície soli vo varni František začala stavať. Zhotovujú ju Poliaci. Otvoriť pre verejnosť ju plánujú posledný júlový víkend.
Podľa doterajších výskumov soľná jaskyňa je vhodná na liečbu alergií, prieduškovej astmy, zápalových stavov nosa a dutín, teda dýchacích ciest a tiež na kožné choroby. Soľnú jaskyňu s kamennou soľou z poľskej Bochnie už majú vo Fínsku, Írsku, Českých Budějoviciach, Prahe, tiež vo Varšave a chystajú sa ju stavať v Maďarsku.
V Poľsku ozdravovací pobyt v soľnej jaskyni preplácajú zdravotné poisťovne. Skrátka, pobyt dostáva pacient na predpis lekára. "Všade, aj pod nohami návštevníkov, bude soľ, čiže vznikne pocit, akoby boli v jaskyni 250 metrov pod zemou," vysvetľuje Matej Golitko (na snímke), ktorý bude jaskyňu prevádzkovať.
Projekt, podľa ktorého vzniká, má certifikát Európskej únie. Jej plocha je 34 metrov štvorcových. Bude v nej do 20 miest na ležanie. "Najviac liečivá soľ je čierna," dodal Golitko, potkol však, že keď sa táto farebná kamenná soľ pomelie, bude biela.
O kamennej bani v poľskej Bochni uviedol, že vyrábajú aj ozdravnú soľ, ktorá sa dá použiť i na lokálne liečenie, napríklad na kĺby, ale tiež rozpustiť vo vode.
Soľná jaskyňa bude vybavené klimatizáciou. Teplota sa bude dať nastaviť od 16 do 24 stupňov. Na otázku, či budú tieto liečebné kúry hradené poisťovňou, uviedol, že kroky v tomto smere robia Bardejovské Kúpele, ktoré tiež prejavili záujem vybudovať soľnú jaskyňu.