prijalo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze takéhoto nelegálneho podnikania, pritvrdila voči nim aj mestská polícia. Za toto obdobie vybrala na pokutách od "čiernych" nadháňačov ubytovania 15-tisíc korún.
"Vďaka VZN sa nám podarilo nelegálnych sprostredkovateľov 'vytlačiť' z centrálnych častí Tatier. Mnohí neupustili od svojej činnosti, len sa presunuli na menej sledované miesta," uviedol náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Štefan Bako. Podľa jeho slov nelegálni sprostredkovatelia naďalej s tabuľkami s nápisom "noclegi" obsadzujú frekventované miesta pri cestách či autobusových zastávkach. Tam doslova okupujú turistov, vnucujú im "lacné" ubytovanie, neraz aj agresívnou formou. "Minule sme po prvý raz museli použiť aj donucovacie prostriedky. Občan, ktorý tieto služby nelegálne ponúkal, sa odmietol legitimovať, nekomunikoval a nebol ochotný ukončiť svoje konanie. Museli sme použiť kaser, putá a predviesť ho," opísal nedávnu udalosť náčelník Bako.
Ako dodal, mestská polícia sa rozhodla dôsledne kontrolovať dodržiavanie VZN, aby už konečne "očistila" Tatry od tohto dlhoročného problému. "Robí to zlý imidž mestu. My sme sprostredkovateľom ubytovania navrhli, aby si svoju činnosť legalizovali a robili ju dôstojnou formou. Nereagovali, tak sme pritvrdili," zhodnotil účinnosť VZN primátor mesta Ján Mokoš.
Po tom, čo mestskí policajti šliapli nelegálnym nadháňačom ubytovania na prsty, vídať ich skôr v okrajových častiach mesta a podhorských obciach. "Áno, aj u nás fungujú, je to však celospoločenský problém, pretože legislatíva dáva len iluzórnu možnosť postihu a kontrola je ťažká," povedal starosta obce Nová Lesná Ján Mikolaj. Ako dodal, nelegálnou činnosťou takejto skupiny ľudí obec prichádza aj o nezanedbateľný príjem do obecnej pokladne. Tatrami sa povráva, že vo vydarený deň si sprostredkovateľ ubytovania dokáže načierno privyrobiť aj osemtisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš