nútená zvyšovať kapacity priestorov na vzdelávanie detí a mládeže. Za vyše tridsať miliónov zväčšuje kapacity základnej školy, ďalší projekt by mal riešiť možnosti predškolskej prípravy detí. V pláne je aj výstavba telocvične, ktorá bude vďaka rozmerom pripomínať menšiu športovú halu. "Je to dobré, že deti budú chodiť do lepšej školy," tešia sa obyvatelia Lomničky.
V obci žije 1860 obyvateľov, z toho až 1200 tvoria deti a mládež. Ide o výlučne rómsku obec, len šestnásť Lomničanov predstavuje výnimku. Jedna lomničianska rodina má v priemere sedem až osem detí. Cieľom niekoľkomiliónových projektov je poskytnúť marginalizovanej, teda znevýhodnenej časti detí, rovnosť šancí pri vzdelávaní a zapojení sa do spoločnosti. "Projekt ráta s nadstavbou a prístavbou existujúcej budovy číslo 67, kde sa rozšíri súčasný počet tried zo štyroch na devätnásť. Vytvoríme dokonalú počítačovú a jazykovú učebňu. Najmä tá jazyková by mala odstrániť bariéru medzi marginalizovaným a ostatným obyvateľstvom. Podľa nás je najväčším hendikepom rómskych detí, bráni im vo vzdelávaní," vysvetlila ciele projektu riaditeľka Základnej školy v Lomničke Janka Hanečáková.
Podľa nej sa prostredníctvom projektu zníži počet detí umiestňovaných v špeciálnych školách. Nezriedka totiž neplatí, že ak rómske dieťa nezvláda učivo, patrí do špeciálnej školy. Príčinou je jazyková bariéra, ktorá vzdelávanie v inom, než materskom jazyku, sťažuje. "Lebo pre nich je materčinou rómsky jazyk, nie slovenský," dodáva Hanečáková.
Súčasťou zrekonštruovaných a dobudovaných priestorov bude aj kuchynka, kde sú zamestnané rómske dievčatá. Miesto sa nájde aj pre dve psychologičky, ktoré musia pravidelne diagnostikovať a rediagnostikovať schopnosť detí vzdelávať sa. Študijné možnosti rozšíri žiacka a učiteľská knižnica.
Predkladateľom projektu bola obec Lomnička v spolupráci s riaditeľstvom ZŠ. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR odsúhlasilo z pôvodne požadovaných takmer 33 miliónov korún len 27,6 milióna. "Rozdiel sme chceli získať od krajského školského úradu, ministerstva školstva alebo splnomocnenkyne vlády, nepochodili sme u žiadneho z nich," objasňuje Hanečáková. Vzniknutý nedostatok peňazí vyrieši obec úverom.
Súčasťou druhého schváleného projektu, ktorý je ešte v zásobníku, je vybudovanie telocvične. Svojou rozlohou bude pripomínať menšiu športovú halu, v pláne je aj rekonštrukcia materskej školy. "Ideálny stav by bola kapacita pre tristo detí, my si rekonštrukciou pomôžeme aspoň miestami pre 90 detí. Avšak už to je dvojnásobok súčasných možností," informovala riaditeľka ZŠ a MŠ. Zásluhou projektov vznikne v obci desať nových pracovných miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš