terénni pracovníci z celého Prešovského okresu. Vzájomne sa informovali o cieľoch a spôsoboch práce s Rómami a o problémoch, s ktorými sa pri tejto práci stretávajú.
Cieľom projektu Komunitných sociálnych pracovníkov (KSP) je pomáhať ľudom, ktorí sa ocitli v sociálnej a hmotnej núdzi. Pomoc sa poskytuje priamo v mieste bydliska, čiže ide o terénnu sociálnu prácu. "Celý princíp práce spočíva v mobilizácii vedomostí a schopností členov komunity, aby sa prestali spoliehať na štát, samosprávu, alebo niekoho iného," povedal koordinátor komunitnej sociálnej práce pre okres Prešov Ladislav Babuščák.
Doterajší terénni pracovníci sa osvedčili, hoci viacerí vstupovali do tohto projektu za veľmi ťažkých podmienok. Podľa L. Babuščáka je práca terénneho pracovníka náročná. "Podstupuje pri nej zdravotné, hygienické a bezpečnostné riziká. Supluje niekoľko funkcií," dodal. Pomáha v každej oblasti. Rieši problém dochádzky žiakov do školy, spolupracuje s pediatrom, dohliada nad dodržiavaním povinných lekárskych prehliadok u tehotných žien či nad absolvovaním povinných očkovaní u detí. Spolupracuje s úradom práce, s odborom sociálnych vecí. Musí si vedieť poradiť s každým problémom, ktorý v tejto oblasti nastane. "Sme tu pre každého, kto potrebuje pomoc v sociálnej oblasti," dodal.
Veľkým problémom rómskej komunity je podľa Babuščáka záškoláctvo. "Rómovia si neuvedomujú dôsledok toho, že sa nevenujú vzdelaniu. Chýba im aj pocit zodpovednosti za to, ako a kde bývajú. Spoliehajú sa na obec, že to za nich vyrieši. A ďalším problémom je schopnosť uplatniť si nároky, ktoré im štát ponúka," povedal. Podľa neho je však veľmi dôležité hovoriť im aj o ich povinnostiach voči spoločnosti. Pracovníci boli v osadách spočiatku prijímaní rozpačito. "Keď sa ´gádžo´ objaví v osade, znamená to pre nich nebezpečenstvo. Biely človek je pre nich buď policajt alebo starosta, ktorý prišiel vyberať nezaplatené poplatky, či človek, ktorý má problém s Rómami," zamyslel sa.
Mária Lichvárová (na snímke) z Jarovníc pracuje v tejto oblasti už niekoľko rokov, momentálne v rómskej osade v Kojaticiach. Najviac problémov je podľa nej s tým, že viacerí členovia tejto komunity nemajú vybavené občianske a zdravotné preukazy. Nie sú zaevidovaní na úradoch práce a mnohí nepoberajú žiadne sociálne dávky či dôchodky. "Hygiena je na veľmi zlej úrovni. V osade Kojatice nie je dostupná pitná voda. Len nedávno boli postavené štyri drevené suché WC," dodala.
Na tento projekt vyčlenilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny 360 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš