sobotu na Spišskom salaši obsadilo družstvo Pepsicola z Kojšova. Tí zároveň získali aj ocenenie za najrýchlejšie zjedené halušky. Popasovať sa s týmto tradičným slovenským jedlom im trvalo iba neuveriteľnú minútu a päť sekúnd. Striebornú medailu a zároveň cenu za najrýchlejšie navarené halušky získali vlaňajší víťazi, družstvo Relax, a.s., Krompachy. Z bronzovej ratolesti sa tešili Vychodňare z Košíc. Tí porotu presvedčili aj kvalitou navarených halušiek.
Cenu za najchutnejšie navarené halušky z družstiev zahraničných Slovákov získala Obec Slovákov z Českej republiky. Tí ju však venovali svojim kolegom z Bekescskej Csaby, ktorých ani havária na ceste na majstrovstvá neodradila od ich účasti. Najväčším víťazom však boli deti, lebo práve zdravotne postihnutým a sociálne odkázaným deťom poputuje výťažok z tejto akcie.
Úvod haluškových majstrovstiev patril krstu ich nového loga. Jeho autorkou je Blažena Koreňová z Košíc. Slávnostne ho odhalili primátor mesta Spišské Podhradie Ing. František Slebodník a majiteľ Spišského salaša Ing. Jaroslav Štrublík ako spoluorganizátori podujatia. Predseda humanitnej spoločnosti Humanita pre život z Košíc, pod ktorej taktovkou sa súťaž už tradične koná JUDr. Jozef Janikov, logo pokrstil borovicovou ratolesťou.
Súťažiaci to nemali ľahké. Veď pripraviť tri kilá bryndzových halušiek s tradičnými kuchárskymi pomôckami, navariť ich čo najkvalitnejšie a čo najrýchlejšie ich aj zjesť, preverilo gurmánske "majstrovstvo" všetkých 14 družstiev. Odborným okom nad "výtvormi" dozerala päťčlenná porota na čele s jej predsedom Františkom Turekom, prvým viceprezidentom Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, majstrom kuchárom roka a šéfkuchárom hotela na Štrbskom plese. Ten na majstrovstvách rozhodoval už po druhýkrát. "Družstvá sa oproti vlaňajšku zlepšili. Boli pomerne rýchle, ale niektorí zabudli na to, že halušky sa musia dobre povariť. Takže sa objavili aj nedovarené halušky. Celkovo sa však súťažiaci viac zamerali na kvalitu, ako na rýchlosť," priblížil F. Turek. Zároveň prezradil, že halušky osobne nevarí, má na to tím ľudí. Ale veľmi rád si na nich pochutná.
Sobotňajšiu porciu halušiek si nenechal ujsť ani predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a nepohrdol ani dúškami slovenskej borovičky. "Prišiel som sem dosť hladný, tak mi halušky prišli vhod. Borovička mi zasa po dobrom jedle výborne pretrávila," priznal sa. Jeho stranícki kolegovia dokonca vzali odvahu do vlastných rúk a do druhého súťažného kola postavili aj vlastné družstvo. V zložení Karol Mitrík, Jaroslava Tkáčová, Viliam Novotný a kapitán Miroslav Masaryk. A hoci nezískali žiadne ocenenie, V. Novotný vďaka účasti v súťaži zistil, že vie variť halušky.
A aký je jeho vzťah k haluškám? "Halušky mám veľmi rád. Potrpím si však na to, aby v nich bolo veľa bryndze a aby neboli mrazené. Halušky však nevarím, ak tak len čaj a praženicu. Dnes to však bola výnimka. Ale nevedel som, že mi to tak dobre ide. No manželke doma to nesmiem ukázať, aby to nezneužila," prezradil kandidát na košického župana, ktorý najviac obľubuje rybací paprikáš.
Jaroslav Štrublík počas súťaže nemal možnosť ochutnať halušky súťažiacich. Prezradil však, že častejšie ochutnáva kvalitu halušiek pripravených pre hostí. A hoci atrakciou na Spišskom salaši je súťaž o majstra v príprave piroha, haluškové majstrovstvá sú morálnym ocenením kvality Spišského salaša. "Veď ročne tu pripravíme vyše 20-tisíc porcií tohto tradičného slovenského jedla. Takže aj halušková súťaž má tu svoje miesto," dodal J. Štrublík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš