Európske tradície v Tatrách. Ten sa postupne v obci zakoreňuje a získava si návštevníkov zo širšieho regiónu.
"O nejakých dlhodobých tradíciách sa nedá hovoriť, ako už z názvu obce vyplýva, sme relatívne mladá dedina. Keď som tu začal starostovať, mala 560 obyvateľov, dnes ich je 1500," hovorí starosta obce Nová Lesná Ján Mikolaj. Ako dodáva, v Novej Lesnej kedysi mali svoju "dominanciu" spišskí Nemci, tí po vojne územie museli opustiť a začali sa sem sťahovať ľudia spod Kráľovej hole. "Postupne prichádzali ľudia zo všetkých regiónov Slovenska a so sebou si priniesli aj svoje zvyky," podotkol starosta. Práve pre rôznorodosť obyčají sa domáci rozhodli pripraviť festival, ktorý by všetkých spojil. Okrem priestoru pre folklór dostali v Novej Lesnej príležitosť aj ľudoví výrobcovia a kulinári.
"Je to taký malý sviatok pre celú dedinu, dopoludnia je tu priestor pre našich ľudí, predstavia sa tunajšie kolektívy, potom už pozeráme na to, čo dokážu hostia," teší sa obecnému festivalu miestna obyvateľka. Turistom, ktorí do obce počas festivalu zavítali, sa pozdávali najmä pohostinné dvory, ktoré ponúkali rôznorodé gastronomické špeciality maďarskú, nemeckú i slovenskú kuchyňu. "Tu sa prepletá fantázia chutí, najmä tie pagáčiky sú naozaj od výmyslu sveta," pochvaľujú si hostia.
Pod prípravou podujatia sú okrem obce podpísaní aj Národné osvetové centrum a Podtatranské kultúrne stredisko. "Trochu sme využili aj príležitosť, v tomto termíne je v Kežmarku množstvo zahraničných súborov na festivale remesiel, niektorých sme teda pozvali aj k nám," dodal starosta. A keďže ohlasy na podujatie sú pozitívne, obec mieni tradíciu festivalu živiť aj v budúcnosti.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš