ceny sa v poslednom roku prijateľné, iní sa odhodlali lepšie spoznať Slovensko. Skôr ako vycestujú, hľadajú informácie. Nie je však žiadnym tajomstvom, že cestovné kancelárie a agentúry ponúkajú viac zahraničné, ako domáce pobyty. Najčastejším zdrojom informácií je preto osobná skúsenosť, prípadne ústne podanie.
Z prieskumu, ktorý vypracovala Krajská správa Štatistického úradu (KS ŠÚ) v Prešove vyplynulo, že vlani v Prešovskom kraji prevádzkovali podnikatelia 471 ubytovacích zariadení, z toho 87 hotelov a 82 penziónov. Ďalších 302 tvorili turistické ubytovne, chatové osady, kempingy, ubytovania v súkromí a podobne.
Podľa Dany Jakubčovej z KS ŠÚ v Prešove turisti mali k dispozícií 9 401 izieb s 24 967 lôžkami. Najväčší počet ubytovacích zariadení má okres Poprad. Na jeho území sa nachádza skoro polovica zariadení v kraji (48,8 %). Druhé miesto má okres Kežmarok (17,8 %). Zdôraznila tiež, že charakteristickým znakom týchto okresov sú široké možnosti využitia poskytovaných služieb vzhľadom k prírodným podmienkam nielen v letnej, ale aj v zimnej turistickej sezóne. Pre tieto regióny je typické aj väčšie množstvo ubytovaní v súkromí v rodinných domoch, chalupách a chatách. Dokonca aj najviac, presnejšie 6 500 miest na voľnej ploche v kempingoch (82,9 %), sa nachádza práve v okrese Poprad.
Zaujímalo nás taktiež, koľko hostí vlani využilo služby ubytovacích zariadení.
"Takmer 609-tisíc hostí. Pri hodnotení štruktúry domácich a zahraničných návštevníkov sa zistilo, že Slováci sa podieľali na návštevnosti ubytovacích zariadení 55,9 % a cudzinci 44,1 %," uviedla D. Jakubčová. Z pohľadu okresov teda jednoznačne vedie Poprad, Kežmarok, Prešov a Bardejov. Najnižšia návštevnosť, respektíve takmer žiadna, bola zaznamenaná v okrese Medzilaborce.
Aj údaje o tržbách za ubytovacie služby nás zaujali. Podľa prieskumu sa vlaňajšie tržby pohybovali na úrovni 1 mld. 87 mil. korún. Viac ako polovicu z tejto sumy u nás zaplatili zahraniční turisti, pričom priemerná cena za jedno prenocovanie v kraji bola 461 korún. Hosť spoza hraníc však platil priemerne 573 korún a našinci 374 korún. Zaujímavé je, že najvyšší priemer bol zaznamenaný v okrese Prešov, a to 604 Sk. V okrese Levoča 603 Sk. Najlacnejší nocľah mali hostia v okresoch Sabinov a Stropkov, kde priemerná cena neprekročila 158 Sk.
Za zmienku stojí aj frekvencia využívania služieb. Priemerný počet prenocovaní na 1 návštevníka v ubytovacom zariadení je 3,9 dňa. Vyšší počet prenocovaní bol zaznamenaný v okrese Bardejov 7,3 dňa a Stará Ľubovňa 6,4 dňa. Tieto okresy sú známe kúpeľnými mestami, kde sú ubytovaní hostia dlhodobejšie. Najviac návštevníkov k nám vlani prišlo z Českej republiky (77-tisíc), Poľska (43-tisíc), Nemecka (35-tisíc) a Maďarska (33-tisíc) osôb. Z mimoeurópskych krajín išlo hlavne o hostí z Izraela (5- tisíc) a zhruba rovnaká návštevnosť bola aj z USA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš