zo svojej tvorby po roku 1984. Tú charakterizuje najmä krajina a architektúra. Nechýba však ani portrét, zátišie či figurálna maľba.
Ako prezrádzajú jeho obrazy, tento bývalý výtvarný pedagóg rád pozoruje prírodu. Očarila ho krása krajiny v Ždiari, Červenom Kláštore, Nižných Repašoch či na Domaši. V jeho dielach sa často objavuje dedinská a mestská architektúra,
nechýbajú romantické uličky a domy v centre Prešova.
Pri výbere diel na výstavu kládol veľký dôraz na výtvarnosť. "Osobne si
myslím, že každá výstava by mala byť predovšetkým výtvarná. Nemali by byť na nej veci, ktoré také nie sú, pretože kazia vkus," povedal J. Čanda ( na snímke vpravo so S. Šalkom). V čase, keď pôsobil ako učiteľ a neskôr ako riaditeľ Ľudovej školy umenia v Prešove, najviac tvoril cez prázdniny. "V tých časoch veľmi rástla popularita detskej práce," zaspomínal si. Hoci je už na dôchodku, o výtvarné práce detí sa naďalej zaujíma. Občas zájde do ´svojej´ bývalej školy, prezrie si práce žiakov a sleduje výsledky ich snaženia. Podľa neho k tomu, aby z detí vyrástli šikovní a tvoriví výtvarníci nestačí iba talent, potrebná je aj veľká dávka snahy. "Aj z nenadaného dieťaťa sa môže stať dobrý výtvarník. Počas môjho učiteľovania som sa stretol aj s takými deťmi, ktoré sa zdali byť netalentované. Ale veľkou snahou a chuťou dosiahli pekné výsledky," dodal. Myslí si, že pedagóg musí mať výtvarný cit a hlavne vzťah k deťom. Dobrý učiteľ sa musí vedieť znížiť na úroveň dieťaťa. Iba tak mu môže porozumieť.
Ako pedagóg získal Jozef Čanda viacero ocenení doma i v zahraničí. Úspešní boli aj jeho žiaci. Keďže ako učiteľ výtvarnej výchovy mal možnosť využívať keramickú pec, venoval sa aj keramike a glazúre. "Práca s ňou ma veľmi bavila, pretože glazúra sa vypaľovaním mení a vychádzajú tak zaujímavé veci," vysvetlil J. Čanda. Z techník využíval temperu, olejomaľbu, linoryt a suchú ihlu. "V kompozícii a vo farbe často striedal červenú, zelenú a modrú. Snažil som sa meniť štruktúru obrazu a vždy meniť spôsob svojej tvorby," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš