24 dvojizbových bytov pre 48 Rómov žijúcich v chatrčiach v osade Za jarkom. Osadu však chce mesto časom asanovať.
S výstavbou bytov s nižším štandardom sa začalo v jeseni minulého roka. Celkové náklady na výstavbu predstavujú takmer 33 miliónov korún. Dotácia štátu tvorí 80 percent. Vklad mesta tvorí práca budúcich nájomníkov. "Rómovia mali odpracovať 20 percent hodnoty stavby. Tie mali predstavovať necelých sedem miliónov korún. Lenže pri stavbe bytových domov ide o vykonávanie odborných prác, na ktoré sú potrební kvalifikovaní pracovníci. Rómovia robia len pomocné práce. Výpočet hodnoty prác vychádza z čiastky 70 korún za hodinu práce pomocného robotníka. Preto nie je možné vykryť dvadsať percent hodnoty stavby. Ich práca tvorí necelý milión. To je dôvod, pre ktorý musí mesto vziať spomínaný úver," objasnil situáciu Ing. Ladislav Dubas, vedúci odboru výstavby a regionálneho rozvoja (OVaRR) na stropkovskom magistráte.
Poslanca Petra Kuľbagu (ANO) zaujímalo, prečo sa na stavebných prácach nepodieľa všetkých 48 Rómov, ale len 40. "Čo robia tí ôsmi?" pýtal sa. "Ak nezaplatia nájom, vyhodím ich na ulicu, iné východisko nie je. Rovnaké podmienky musia platiť pre každého," povedal. Ozval sa primátor Imrich Hamarčák:. "Na začiatku nemali nijakú snahu pričiniť sa o prácu na výstavbe. Až keď som im pohrozil, že sa byty nebudú stavať a keď sme do veci zaangažovali splnomocnenkyňu vlády SR pre rómske komunity Kláru Orgovánovú, nastalo zlepšenie." Ing. L. Dubas vysvetlil aj dôvody, prečo nepracuje všetkých 48 budúcich nájomníkov. "Štyria sa zamestnali v Tesle, traja povedali, že oni nebudú robiť zadarmo. Tých treba vyškrtnúť zo zoznamu. A jeden je vo väzení. Na jeho miesto prijmeme iného nájomníka."
O slovo sa prihlásila poslankyňa Darina Kačicová (HZS). "Akú máme záruku, že nájom budú naozaj platiť?" spýtala sa. "Dobrá otázka," zareagoval primátor. "Na tým rozmýšľame už tri mesiace. Vytvoria sa mechanizmy na platenie nájomného obyvateľov týchto nájomných bytov. Obyvatelia osady Za Jarkom, keďže bývajú v chatrčiach nemajú nárok na príspevok na bývanie. Ak sa po ukončení nájomných bytov presťahujú, budú mať nárok na príspevok na bývanie, z ktorého sa bude platiť nájomné vo výške cca 1100 korún. Mesto sa môže stať osobitným príjemcom. Peniaze teda pôjdu ako prvé mestu, ktoré si stiahne za nájom."
"Chcem ochrániť ostatných občanov Stropkova. Preto navrhujem, aby sa za úver ručilo bytmi. Ak nebudú Rómovia platiť, prídu o strechu nad hlavou," navrhol riešenie nezávislý poslanec Stanislav Humeník.
"Chcem vás poprosiť o podporu, Bol by som rád, keby ste súhlasili, aby posledné slovo, ohľadom ručenia mala mestská rada," požiadal poslanecké plénum primátor: "Ak úver nevezmeme, budeme musieť stavbu zastaviť a prídeme o peniaze. Ak sa mesto stane osobitným príjemcom, je to jediná možnosť, ako to celé ukočírovať."
S faktickou poznámkou vystúpil poslanec Imrich Makó (SDĽ). Ten to s platením zo strany Rómov optimisticky nevidí. "Neplatili, neplatia a nebudú platiť," povedal.
Poslanci sa nakoniec dohodli na uznesení - o forme ručenia šesť miliónového úveru rozhodne mestská rada. Návrh jednomyseľne schválili. Proti bol len poslanec Makó. U poslancov však oporu nenašiel - v jeho snahe ho nepodporil ani jeden z nich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš