ktorí prispeli na účet Štátnych lesov TANAPU na obnovu tatranského lesa.
Vzorom pri práci so sadenicami šiel ostatným minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, ktorému sadenie šlo pekne od ruky. „Síce som sa trochu zadýchal, ale je to príjemná práca na relax, určite iná ako na ministerstve, je to osvieženie," povedal krátko po zasadení prvej sadenice minister Simon. Ako dodal, na účte pre obnovu tatranského lesa je vyše 35 miliónov korún, budú použité výlučne na nákup sadeníc. Zatiaľ z nich Štátne lesy (ŠL) TANAPu čerpali okolo 80-tisíc korún. Včera na symbolické naštartovanie výsadby nového lesa pri kyselke použili okolo 70 sadeníc.
„Sadenice postupne pôjdu do vytypovaných lokalít nad cestou Slobody od Tatranských Matliarov po ústav vo Vyšných Hágoch na ploche približne 1300 hektárov. Nebude to za rok ani dva, ale obnova potrvá okolo desať rokov. Pomôžeme tak prírode v Tatrách dosiahnuť také drevinové zloženie, aké by mal mať prirodzený les," povedal riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Podľa jeho slov medzi sadenicami bude smrek, borovica, limba, kosodrevina, ale aj jarabina, jelša, javor či breza.
Svoj „strom" si včera v Starom Smokovci posadil aj tatranský primátor. „Oceňujeme každú pomoc, ktorá smeruje k tomu, aby sme Vysoké Tatry postupne dostali do takej podoby, ako vyzerali pred ničivou novembrovou víchricou," povedal Ján Mokoš. Spolu s ďalšími Tatrancami dúfa, že Tatry zostanú naďalej lákavou destináciou cestovného ruchu a kúpeľnej turistiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš