Slovensko-východ na roky 2007 - 2013. Ide o strategický materiál, ktorý PSK uskutočňuje v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Jeho spracovanie zabezpečí, že región východného Slovenska sa dostane na úroveň NUTS II, čo umožní priame čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie.
RoP bude mať niekoľko častí. V prvom je profil regiónu, potom návrh priorít a strategických cieľov a napokon akčné plány. Profil regiónu Slovensko - východ bol spracovaný na základe sociálno-ekonomickej analýzy obidvoch samosprávnych krajov. Obsahuje stručné zmapovanie doterajších vývojových trendov a základného potenciálu pre rozvoj. Región Slovensko - východ zaberá svojou rozlohou približne 32 percent rozlohy krajiny, žije tu 29 percent obyvateľstva, čiže ide o trh pre takmer 1,6 milióna obyvateľov. Konkurenčnou výhodou východného Slovenska je, že ako jediný hraničí s troma krajinami, pričom sa zároveň nachádza v hraničnom pásme Európskej únie. RoP sa v tejto časti odvoláva na bohatosť kultúrneho dedičstva, tiež na lokality zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Spišský hrad a historické jadro mesta Bardejov. Uvádza sa aj báza priemyslu podľa priemyselnej rajonizácie z roku 2000, tri priemyselné regióny: zemplínsky, košicko-prešovský a lučenecko-gemersko-spišský. Spomínajú sa aj najvýznamnejší zahraniční investori, v Prešovskom kraji ich je štrnásť. Záver charakteristiky regiónu prináša informáciu, že pracovná sila na východnom Slovensku má dobrú vzdelanostnú úroveň a zručnosť.
Ďalej sa v RoP rozoberú problémy regiónu. V prvom rade fakt, že obyvatelia sa dlhodobo vysťahovávajú za hranice svojho kraja. Ďalším, že miestne hospodárstvo zaostáva, výsledkom je to, že HDP v parite kúpnej sily nedosahuje ani 40 percent priemeru krajín Európskej únie. Nasleduje problém vysokej nezamestnanosti, jej miera je až 2,5 násobne vyššia ako európsky priemer. Presahuje 20 percent, čo je už hranica sociálnej únosnosti. Najviac ohrozené sú poľnohospodárske oblasti. "Nezdá sa, že by išlo o vplyv rómskeho etnika," konštatuje sa. Podľa posledného sčítania ľudu sa v Prešovskom kraji k tejto národnosti hlásia 4 percentá obyvateľstva.
V ďalšej časti sú priority a strategické ciele. Podporiť existujúcich malých a stredných podnikateľov, zvýšiť úroveň ubytovacích a stravovacích služieb, oživiť vidiecky cestovný ruch, eliminovať nekoordinovanosť aktivít cestovného ruchu, zvýšiť úroveň poľnohospodárskej produkcie, zlepšiť stimuly pre zakladanie rybníkov, vytvoriť partnerstvá za účelom rozširovania služieb zamestnanosti, stimulovať uchádzačov o zamestnanie k začatiu podnikania. Do roku 2013 výrazne zvýšiť zdravotný stav rómskych komunít a zvýšiť v nich zamestnanosť o 30 percent. Posilniť spoluprácu medzi školským systémom a zamestnávateľskou sférou, vytvoriť podmienky pre úspešný pohyb na trhu práce, znížiť nezamestnanosť občanov vyšších vekových kategórií. Znížiť negatívne vplyvy tranzitnej nákladnej dopravy na zdravie, zvýšiť podiel v zásobovaní pitnou vodou, dobudovať kanalizácie, zvýšiť separáciu odpadu, zrekultivovať skládky odpadov uzavretých k 31. júlu 2000. Posilniť štruktúru chránených území, zlepšiť stupeň ochrany pred povodňami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš