prístrešia "vyrojili" do centra, sú viac na očiach a domáci si ich nemôžu nevšimnúť.
"Nie je to príjemný pocit prechádzať okolo nich, zdržujú sa v skupinkách, často sú podgurážení alkoholom a majú nepríjemné poznámky," posťažovala si kežmarská dôchodkyňa. Ani mladá mamička nie je ich prítomnosťou v meste nadšená. "Ležia na lavičkách v parku, ale aj pred historickými pamiatkami, kadiaľ prechádza množstvo zahraničných turistov. Nie je to ktovieaká vizitka pre mesto," uviedla pani Anna. Podľa jej názoru mali poriadok s nimi urobiť mestskí policajti už dávno, kým v meste boli dvaja-traja bezdomovci. "Mali striktne dbať na dodržiavanie verejného poriadku, postihovať napríklad pitie alkoholu na verejnosti, jednoducho im určiť nejaké hranice," dodala Kežmarčanka. Prípadné zriadenie prístrešku pre nich za riešenie nepovažuje. Ak aj Kežmarčania v zime bezdomovcov čiastočne ľutovali, ich súčasné "vegetovanie" v turisticky atakovanej zóne sa im nepozdáva.
Možnosti, ako vyriešiť problém s rozrastajúcim sa počtom ľudí bez prístrešia, mapujú v ostatných týždňoch zamestnanci mestského úradu. "Máme zoznam asi šestnástich ľudí bez prístrešia, ktorí sa zdržiavajú v našom meste. Mestskí policajti sa s nimi skontaktujú, my sme pre nich pripravili evidenčné listy. Podľa doterajších zistení asi desať z nich vyjadrilo záujem o využívanie prípadnej nocľahárne," uviedol vedúci oddelenia sociálnych vecí, školstva a kultúry MsÚ v Kežmarku Stanislav Škára. Ako dodal, zatiaľ mesto takýto objekt k dispozícii nemá. Pravdepodobne do zimy by chceli Kežmarčania jednoduchú konštrukciu vybudovať, zatiaľ zisťujú výšku nákladov. Spolupracovať chcú aj so žakovským Inštitútom Krista veľkňaza. Chcú tak pomôcť ľuďom bez prístrešia prežiť aspoň ťažké zimné mesiace. Ako však zamedzia ich "rozťahovaniu sa" v historickom centre uprostred turistickej sezóny, na to návod zatiaľ nenašli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš