opäť. Dôvodom je snaha sprístupniť klenoty aj domácim a turistom, ktorí ešte možnosť vidieť ich verné repliky nemali.
"Aby sme získali potrebné peniaze, požiadali sme o finančné prostriedky aj cez vypracovaný projekt. Neboli sme úspešní, no napriek tomu sme sa myšlienky sprístupniť klenoty verejnosti nevzdali. Celé podujatie utiahneme z vlastných príjmov, ktoré tvorí predovšetkým vstupné na hrad. Možno nájdeme aj sponzorov," uviedol správca hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík. Na sprístupnení replík klenotov bez finančnej injekcie má zásluhu aj ich majiteľ, ktorý za dvojmesačné požičanie nepýta ani korunu.
Poľské korunovačné klenoty uvidí široká verejnosť po prvýkrát 30. júla tohto roku v rámci Hradných dní. V priestoroch hradu si ich môžu návštevníci pozrieť až do konca letnej turistickej sezóny. Podľa Mikulíka pôjde o exkluzívnu atrakciu, ktorá privedie do staroľubovnianskeho hradu ešte viac turistov, než po minulé roky. "Nezmení sa ani výška terajšieho 60-korunového vstupného na hrad pre dospelú osobu. Iba počas hradných dní stúpne na sto korún," informoval o prechodnej výške poplatku za návštevu hradu jeho správca. Insígnie poľských kráľov boli na hrade Ľubovňa ukryté pred 350 rokmi. Prerozprávaná legenda ich ukrytia spolu s vystúpeniami šermiarskej skupiny budú takisto súčasťou tohtoročnej turistickej atrakcie.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš